fot. PAP/Paweł Supernak
Powiadomienie jest odpowiedzią na postulaty, m.in. w Radzie Medycznej, by obowiązkowymi szczepieniami objąć personel medyczny, pracowników niektórych usług i służby mundurowe.

Na piątkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień podkreślił, że grupy, które były najczęściej wskazywane w postulatach to był szeroko rozumiany personel medyczny oraz osoby pracujące blisko klienta, czyli w usługach takich, gdzie te osoby mają bezpośredni kontakt z klientem.

Rozwiązania dotyczące obowiązkowych szczepień są wdrożone w kilku krajach UE. W Polsce tego rodzaju decyzje do tej pory nie zapadły - podkreślił szef KPRM.

Minister zdrowia Adam Niedzielski uzupełnił, że do tej pory postulaty obowiązkowego szczepienia medyków pojawiały się ze strony środowiska medyków. A niedawno  przedstawiciele różnych organizacji pacjentów zaapelowali, żeby wprowadzony został obowiązek szczepień medyków, ponieważ daje to poczucie bezpieczeństwa pacjentom leczonym na różnych oddziałach.

Minister zdrowia dodał także, że wariant Delta staje się w Polsce dominujący; ma 60 procent udziału w liczbie zakażeń w ciągu miesiąca. W ostatnim tygodniu parametry opisujące udział tego wariantu w całej liczebnie badanych próbek dochodziły do 80 procent.

Adam Niedzielski przyznał, że te dane nie zaskakują, biorąc pod uwagę monitoring sytuacji epidemicznej z Austrii, Niemczech, czy Szwecji. Zarówno w Austrii, jak i w Szwecji poziom zakażeń wariantem Delta w ostatnich badaniach jest rzędu 93 proc. Natomiast w Niemczech - mamy 90 proc. Powoli zbliżamy się w Polsce do parametrów wysokich, które są odnotowywane w krajach europejskich.


PAP/aj