fot. PAP/Paweł Supernak
Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zdecydowane przeciwdziałanie akcjom dezinformacyjnym.

Premier zwrócił uwagę na zagrożenia jakie wywołuje promowanie kampanii fake newsowych. Obyście szanowni państwo nie musieli się przekonywać co do tego jakie ryzyko niesie ze sobą Covid-19 w szpitalach, oby do czegoś takiego nie doszło. Ale miejmy na uwadze podstawową naturę wirusa - przenosi się z człowieka na człowieka.

Szef rządu zaznaczył, że osoba niezaszczepiona może zakazić kogoś innego i może w efekcie końcowym doprowadzić do dramatycznych okoliczności w odniesieniu do innych osób. Dlatego przestańmy przynajmniej prowadzić kampanie fake newsów, kampanię agresji taką z jaką mieliśmy do czynienia w Grodzisku Mazowieckim. Są to zachowania absolutnie niedopuszczalne, będziemy im bardzo jednoznacznie przeciwdziałać i będziemy przeciwdziałać całej akcji dezinformacji .

W minioną niedzielę punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim został zaatakowany przez grupę przeciwników szczepień.

Premier stwierdził też, że rządowe kampanie na rzecz szczepień okazały się skuteczne i dziś około 70 proc. Polaków jest gotowych się zaszczepić, a w listopadzie ubiegłego roku było to poniżej 30 proc.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że zostały przekroczone założenia sprzed kilku miesięcy dotyczące liczby wykonanych szczepień. Stwierdził, że zakładano, iż będzie to do końca czerwca 20 mln wykonanych szczepień, a finalnie do końca czerwca było ich około 30 mln.  Dziś to około 34 mln szczepień i to tempo jest zależne tylko od liczby osób, które są gotowe do zaszczepienia.

Mając potwierdzenie jak działa czwarta fala już na zachodzie Europy, naprawdę bądźmy mądrzy przed szkodą, bądźmy tymi, którzy zaszczepią się jak najszybciej. Zbudowaliśmy infrastrukturę szczepień, która gotowa jest przyjąć 700 tys. obywateli dziennie, to oznacza, że w ciągu tygodnia możemy zaszczepić ok. 5 mln Polaków i to jest ta brakująca część dorosłej populacji (...) co do której nasza Rada Medyczna wskazuje, że moglibyśmy wtedy mówić już o wskaźniku bliskim odporności zbiorowej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Powiedział także, że dzięki programowi szczepień osiągnięto kruchą przewagę w ostatnich tygodniach. Zaznaczył, że kontynuowanie szczepień może pozwolić na uniknięcie ryzyka zamykania znowu jakiejś części gospodarki w przypadku czwartej fali.

Premier zapowiedział także, że w piątek na Radzie Ministrów przyjęta zostanie ustawa o finansowaniu służby zdrowia, podnoszącą wydatki do 7 proc. PKB.

PAP/aj