fot. czerwony-spichlerz.business.site
Samorząd województwa pomorskiego złożył wniosek o dofinansowanie remontu Czerwonego Spichlerza w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Jak przekazała Marzena Mazur, dyrektorka muzeum, koszt inwestycji to prawie 17 mln zł: - Możemy pozyskać dofinansowanie. Pokryłoby ono 90 proc. kosztów. Mamy nadzieję, że spełnią się nasze marzenia o adaptacji Czerwonego Spichlerza. Chcemy założyć tam fotowoltaikę i stworzyć odpowiednie warunki dla naszych zbiorów.

W obiekcie postawiono by na edukację nie tylko dla młodzieży szkolnej, ale też dorosłych. Marzena Mazur wspomniała o salach edukacyjnych, w których jednocześnie można byłoby zapraszać kilka grup. W planach znajduje się również utworzenie m.in. biblioteki z czytelnią i studia digitalizacyjnego.

Paweł Krzemień z Referatu Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Słupski stwierdził, że odrestaurowanie czerwonego spichlerza uzupełni wszystko, co dzieje się w regionie: - Stałby się on taką „wisienką na torcie” w tym regionie miasta. Mocno trzymamy kciuki za to, żeby proces pozyskiwania funduszy zakończył się pozytywnie. Bardzo się cieszymy, że nasi partnerzy w ramach działań rewitalizacyjnych robią wszystko, aby wzbogacić ten obszar miasta.

Jeżeli projekt otrzyma dofinansowanie z puli krajowej, prace nad czerwonym spichlerzem zakończyłyby się w 2023 roku.

Więcej w materiale Sebastiana Ferensa.

sf/od

Posłuchaj

materiał Sebastiana Ferensa