fot. prk24.pl
Jest pozwolenie na budowę węzła Gorzebądz na obwodnicy Koszalina i Sianowa. Tak zwana decyzja ZRID wydana przez wojewodę zachodniopomorskiego otwiera drogę do realizacji tej inwestycji, powiedział Polskiemu Radiu Koszalin rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mateusz Grzeszczuk.

fot. Ministerstwo Infrastruktury Inwestycja jest możliwa dzięki aneksowaniu przez Ministerstwo Infrastruktury i GDDKiA programu inwestycyjnego dla obwodnicy Koszalina i Sianowa, o które zabiegał Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA oraz poseł ziemi koszalińskiej. Droga ekspresowa S6 docelowo będzie liczyć około 345 kilometrów i będzie główną arterią łączącą największe miasta wybrzeża, co poprawi skomunikowanie całego pasa nadmorskiego.

- Cieszę się, że tak szybko udało się zrealizować moją obietnicę wyborczą. Wynikała ona z rozmów z przedsiębiorcami i mieszkańcami wschodniej części Koszalina oraz Sianowa. Węzeł ułatwi pracę przedsiębiorcom oraz dojazd do wschodniej części Koszalina - powiedział Paweł Szefrnaker.

Węzeł Gorzebądz ma być gotowy w przyszłym roku. Oznacza to, że część ruchu tranzytowego jeszcze przed ukończeniem obwodnicy ominie Sianów. Koszt budowy węzła, wraz ze wszystkimi niezbędnymi pracami, między innymi wykupem gruntów, szacowany jest na 30 milionów złotych.

- Już w sierpniu planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację tego węzła. Będą to dwa ronda i łącznice - wyjaśnił Mateusz Grzeszczuk.

O inwestycji mówił również Maciej Berlicki burmistrz Sianowa: - Węzeł w Gorzebądzu jest ważny dla Sianowa, ale kto wie, czy nie jest istotniejszy dla mieszkańców Koszalina - najlepszy wjazd do miasta będzie właśnie od węzła - powiedział burmistrz. - Sama inwestycja spowoduje przede wszystkim wygodę: spokój dla mieszkańców i całkiem inne możliwości życiowe. Sianów stanie się wreszcie miejscem dość cichym - zaznaczył.

Dokończenie brakującego fragmentu obwodnicy planowane jest na 2023 rok. Koszt tej inwestycji to prawie 450 milionów złotych.


red./kc

Czytaj więcej

Posłuchaj

Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa