fot. flickr.com
Zgodnie z ustawą obowiązek szczepień został rozszerzony na pracowników służby zdrowia, strażaków i specjalistów - opiekunów pracujących z osobami starszymi. Przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa, od początku sierpnia będzie także obowiązywał w kawiarniach i restauracjach.

156 osób zagłosowało za, 60 przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej - w niedzielę - ustawa przeszła przez Senat, gdzie 195 głosów było za, 129 przeciw, a 17 senatorów wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada, że osoby bez paszportu covidowego, czyli bez zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu, od 21 lipca nie będą mogły przebywać w miejscach kultury i rozrywki,  halach sportowych czy korzystać z niektórych środków transportu.

Parlamentarzyści złagodzili jednak część restrykcji proponowanych przez rząd. Certyfikat nie będzie sprawdzany w centrach handlowych. Obniżono także z 45 tysięcy do 9 tysięcy euro grzywnę dla właścicieli lokali, którzy nie przestrzegają nowych zasad.

Parlament sprzeciwił się także regulacji pozwalającej na zwalnianie pracowników bez paszportu covidowego, rozwiązanie zastąpiono opcją zawieszenia wynagrodzenia i umowy o pracę.

Ustawa przewiduje również obowiązkową izolację chorych na Covid-19. Rząd wprowadził poprawki mające na celu uniknięcie utraty dochodów przez pracowników izolowanych z powodu zakażenia.

Przeciwnicy ustawy zapowiedzieli kolejne demonstracje oraz wniosek do Rady Konstytucyjnej w sprawie odwołania nowych restrykcji, które mają wejść w życie od przyszłego tygodnia.

PAP/IAR/aj