fot. Mateusz Sienkiewicz
W Szczecinku można poznać tajniki monitorowania jakości wody przez małże. Organizmy wykorzystywane są już do tego celu w kilkudziesięciu przedsiębiorstwach wodociągowych w Polsce. Teraz taki system stanął w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku.

W specjalnym akwarium zamontowano nowoczesne urządzenie, które na bieżąco rejestruje zachowania kilku podłączonych do niego małży. W ten sposób badany jest stan jakości wody płynącej z miejskiej sieci wodociągowej. Jak mówi dyrektor placówki Radosław Wąs, każdy może przyjść i dowiedzieć się więcej na ich temat.

- Małże są takimi filtratorami - przepuszczają przez siebie wodę i odfiltrowują z niej substancje organiczne, które są im niezbędne do życia. Jeśli małża się zamyka, to wiemy, że z wodą dzieje się coś niedobrego - wyjaśnił Radosław Wąs.

Małże będą „służyć” w Szczecinku przez trzy miesiące. Później wrócą do swojego naturalnego środowiska, a ich miejsce zajmie kolejna zmiana „pracowników”.

System biomonitoringu będzie jedną z pomocy dydaktycznych w zajęciach prowadzonych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. Można się z nim zapoznać w godzinach otwarcia placówki. Jego wydzierżawienie było możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

red./kc


Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza