fot. nck.pl
Ekspozycja poświęcona jest miejscu, w którym rodziła się polska sztuka konceptualna - legendarnym plenerom w zachodniopomorskich Osiekach (gm. Sianów). Wystawa prezentuje wybrane prace wybitnych twórców konceptualnych oraz fragment bogatego archiwum Kolekcji Osieckiej z zasobów Muzeum w Koszalinie.

Wystawa „Osieki / Plener 70.” zawierać będzie dzieła znakomitych artystów polskiej awangardy II poł. XX wieku: Jerzego Kałuckiego, Janusza Orbitowskiego, czy Ryszarda Siennickiego oraz prace takich twórców, jak Zbigniew Makarewicz, Barbara Kozłowska czy Antoni Dzieduszycki.

W informacji NCK przypomniano, że: „plenery w Osiekach wpisały się na trwałe w historię polskiej awangardy i stanowią swoisty fenomen. Odbywały się nieprzerwanie od 1963 do 1981 roku. Zaistniały dzięki inicjatywie Mariana Bogusza - artysty i animatora życia artystycznego oraz Jerzego Fedorowicza i Ludmiły Popiel, artystów z Koszalina. Kolekcja Osiecka, której fragment z 1970 r. prezentujemy w Kordegardzie, powstawała wraz z kolejnymi edycjami Międzynarodowych Spotkań Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki. Organizatorzy starali się wpisać plenery i prezentacje zapraszanych artystów i krytyków sztuki, w dyskurs toczący się w środowiskach artystycznych. Plenery były areną nieskrępowanej wymiany myśli i sporów. Stały się terenem eksploracji form artystycznych, ale również elementem gry z ówczesną władzą o niezależność artystyczną twórców”. Podkreślono także, że stan wojenny zakończył te działania.

Wystawa „Osieki / Plener 70.” składa się z dzieł sztuki, dokumentacji fotograficznej oraz nagrań audio. „Pokazujemy powstałe wówczas dzieła - Janusza Orbitowskiego, Jana Ziemskiego, Jerzego Kałuckiego, Barbary Grobelnej i Ryszarda Siennickiego, a także konceptualne w swojej istocie prace Zbigniewa Makarewicza, Barbary Kozłowskiej, Antoniego Dzieduszyckiego, Natalii LL czy Andrzeja Lachowicza ofiarowane mającemu wówczas powstawać w Koszalinie Muzeum Sztuki Nowoczesnej” - napisano.

„Zachęcamy również do wysłuchania wykładu znanego krytyka i teoretyka sztuki, Jerzego Ludwińskiego - „Sztuka w epoce postartystycznej”. Jest to jeden z najważniejszych tekstów konceptualnych w Polsce, przedstawiający zarys rewolucji artystycznej lat 60. XX wieku. Realizacje w zapisie fotograficznym, odręczne notatki wraz z nagraniem wykładu Ludwińskiego dają szansę wejrzenia w klimat przełomu lat 60. i 70. i ówczesnych dyskusji i sporów o sztukę niemożliwą” - zaznaczono w informacji o wystawie.

Kuratorką wystawy jest Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz.

Wystawa czynna będzie w Kordegardzie - Galerii NCK od 22 lipca do 22 sierpnia.

PAP/aj