fot. prk24.pl
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł PiS-u był gościem Anny Popławskiej w porannej audycji „Studio Bałtyk”. W rozmowie mówił o ważnych dla regionu inwestycjach drogowych. Podkreślił również znaczące zainteresowanie samorządowców Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych oraz wyraził swój stosunek do wariantu francuskiego względem szczepień.

Niebawem ruszy budowa odcinka drogi ekspresowej S11 na trasie Koszalin - Bobolice oraz zostanie podpisana umowa na wykonanie brakującej części obwodnicy Koszalina w ramach drogi ekspresowej S6.

- To bardzo ważne wydarzenie, myślę, że historyczne. Jest to trasa nazywana „drogą życia”, którą dojedziemy do Poznania, a następnie na Śląsk - podkreślił wiceminister. - Najważniejsze, by powstała ona jak najszybciej, aby nasz region mógł jeszcze bardziej żyć z turystyki. Myślę, że jeśli wszystkie terminy zostaną dotrzymane, to w ciągu 7-8 lat będzie można dojechać do autostrad A1 i A2, co da impuls zarówno dla naszego regionu, jak i Pojezierza Drawskiego - ocenił polityk i dodał, że obwodnica Koszalina powinna być wykonana za 2 do 2,5 roku.

Poseł PiS-u zwrócił uwagę, że wielu turystów omija nasz region ze względu na złą infrastrukturę drogową. - Mam nadzieję, że to niebawem się zmieni. Cieszę się, że rząd przeznaczył środki na inwestycje drogowe na Pomorzu Środkowym. Dzięki działaniom, które podjęliśmy wraz z Małgorzatą Golińską i Czesławem Hocem, zgromadziliśmy w ciągu 3 lat pełną dokumentację zezwalającą na rozpoczęcie budowy. Określenie „wykluczenie komunikacyjne” towarzyszące temu regionowi, na stałe zniknie z naszego słownika - podkreślił Paweł Szefernaker.

- Pomorze Środkowe jest jednym, wielkim placem budowy. Budują się drogi szybkiego ruchu i drogi lokalne. W powiecie koszalińskim nigdy nie było takich dotacji na budowę, jak teraz - powiedział wiceminister. - Już niebawem na drodze ekspresowej S6 na całym odcinku pomiędzy Koszalinem a Gdańskiem rozpoczną się budowy - dodał.

Polityk zaznaczył również, że do końca lipca można składać wnioski w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych. - W naszym regionie jest bardzo duże zainteresowanie wsparciem finansowym. Rozmawiałem z wieloma burmistrzami i radnymi, którzy zapewniali, że skorzystają z oferowanych środków rządowych. Mam nadzieję, że inwestycje będą skutecznie realizowane - podkreślił poseł.

Przedstawiciel rządu zapytany o to, czy w Polsce, adekwatnie do działań podjętych we Francji, jest plan wprowadzenia pewnych ograniczeń i niemożności korzystania z określonych usług, zapewnił, że póki nie ma czwartej fali, takie środki nie zostaną podjęte.

- Ktokolwiek mający wątpliwości, by zostać zaszczepiony, nie powinien tego robić poprzez stosowanie przymusu. Formą dotarcia do tych osób, powinna być odpowiednia komunikacja - podkreślił Szefernaker. - Mam nadzieję, że w zachęcanie do szczepień zaangażują się osoby posiadające autorytet wśród mieszkańców. Będący wzorem dla innych, powinni bardzo mocno wesprzeć program szczepień - zaapelował wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/aś

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u