fot. PAP/EPA/Marcel Van Hoorn
De Vries został postrzelony 6 lipca, po wyjściu ze studia telewizji RTL4 w Amsterdamie. Zmarł w czwartek w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Miał 64 lata.

„Peter walczył do końca, ale nie był w stanie wygrać tej bitwy. Zmarł w otoczeniu ludzi, którzy go kochali. Żył zgodnie ze swoim przekonaniem, że na ugiętych kolanach nie możesz być wolnym. Jesteśmy z niego niewyobrażalnie dumni, ale również niepocieszeni” - napisała rodzina w oświadczeniu.

De Vries był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne. Dziennikarz wspierał rodziny zabitych lub zaginionych dzieci, działał przeciwko niesprawiedliwości i był solą w oku gangsterów z coraz brutalniejszego holenderskiego półświatka - przypomina agencja AP.

6 lipca De Vries został postrzelony wkrótce po opuszczeniu studia RTL4, w którym uczestniczył w programie „Boulevard”. Podejrzanym o zamach na dziennikarza jest 21-latek Delano G. Miał mu pomagać 35-letni Polak Kamil E. Obaj przebywają w areszcie.

„Wpływ Petera jest silniejszy niż jakikolwiek akt nienawiści. Będziemy nadal głośno mówić o nadużyciach i niesprawiedliwości w społeczeństwie, tak jak on to czynił przez całe swoje życie” - zaznaczyła telewizja RTL.

„Peter R. De Vries był zawsze oddany, wytrwały, nie bał się niczego i nikogo. Zawsze poszukiwał prawdy i stał po stronie sprawiedliwości. Tym bardziej dramatyczne jest to, że stał się ofiarą wielkiej niesprawiedliwości” - napisał premier Holandii Mark Rutte na Twitterze, przez który złożył również kondolencje rodzinie zmarłego.

Holenderski minister sprawiedliwości Ferdinand Grapperhaus powiedział w czwartek, jeszcze przed ogłoszeniem śmierci dziennikarza, że śledczy sprawdzą, czy rząd odpowiednio zadbał o ochronę reportera.

PAP/rz