fot. prk24.pl
Wraz z początkiem wakacji, co środę przenosimy się do Ustki, skąd nadajemy „Słupski Tramwaj”. W tym tygodniu gośćmi Marcina Kamińskiego i Marcina Brokosa byli Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk, Piotr Gibiec i Ewa Kozak z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, fotografka Dorota Koperska i Renata Czerczak, przewodniczka po Ustce.

Pierwszym gościem Radia Słupsk w Ustce był Zbigniew Gach, który opowiedział o koncertach organowych odbywających się w regionie: - Mam nadzieję, że „Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce” na stałe wpisze się w kalendarz miejskich imprez. To już trzecia jego edycja, którą organizujemy w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. To wydarzenie cieszy się ogromną popularnością. Przed nami jeszcze sześć koncertów - najbliższy w piątek o godz. 19 będzie specjalny, ponieważ po raz pierwszy będzie częścią imprezy Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce. Wystąpi bardzo utalentowana organistka Ewelina Bachul-Cienciała z koncertem monograficznym poświęconym muzyce Śląska Cieszyńskiego. Jak zwykle wstęp wolny - zapowiedział Zbigniew Gach.

Dyrektor opowiedział również o innej regionalnej imprezie organowej „Muzyka w Kościele” oraz zaprosił na czwartkowy koncert do Kościoła Mariackiego w Słupsku.

Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk

Tradycyjnie już w trzecim tygodniu lipca do Ustki przyjeżdżają górale i organizowane są w mieście Dni Bielska-Białej i Beskidów. O tym, na co można liczyć w trakcie wydarzenia, opowiedział Piotr Gibiec: - Zaczynamy już w piątek wernisażem fotografii. Będzie też koncert. W sobotę, o godzinie 15 zapraszamy na promenadę. Na scenie zagrają kapele góralskie, które przyjechały z nami - Bacówka i Pearl Ban. Wystąpi także Agnieszka Dembińska, która zaprezentuje się w repertuarze Marii Koterbskiej. Nie zabraknie też zawodów sportowych, wystawy plenerowej czy zabaw zręcznościowych.

Będzie również stoisko promujące wypoczynek w Beskidach.

Piotr Gibiec z Urzędu Miejskie w Bielsku-Białej
pogoda po góralsku

Na usteckiej promenadzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiających region Beskidu pod kątem ciekawych wydarzeń muzycznych, jakie mają tam miejsce.

- Chcieliśmy w ten sposób pokazać mieszkańcom i turystom, że Beskidy, czyli południe Polski to nie tylko góralszczyzna i regionalne kulinaria, ale również inne wartościowe festiwale m.in. Bielska Zadymka Jazzowa - wyjaśniła Ewa Kozak.

W plenerowym studiu Polskiego Radia Koszalin gościła też autorka fotografii Dorota Koperska, która opowiedziała o kulisach tworzenia zdjęć.

Ewa Kozak z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, fotografka Dorota Koperska

Do zwiedzania Ustki na antenie Radia Słupsk zachęcała Renata Czerczak, przewodniczka miejska: - Sezon w tym roku zaczął się dość przyjemnie. Dopisały zarówno pogoda, jak i turyści, którzy zawitali w naszym mieście dość wcześniej, bo już pod koniec czerwca. Chętnie poznają oni miasto i - co jest fajne - nie chcą oni robić tego na własną rękę, a korzystają z organizowanych cyklicznie spacerów przewodników z turystami.

Renata Czerczak, przewodniczka po Ustce.