fot. Jarosław Ryfun
To już koniec naszej 4-dniowej wyprawy na Pojezierzu Bytowskim, której celem było rozpowszechnienie niezwykłej kultury kaszubskiej i zachęcenie do zwiedzania tej urokliwej krainy. Nasi dziennikarze zajrzeli m.in. do zamku w Bytowie, na zlot zabytkowych samochodów, zdobyli Siemierzycką Górę oraz opowiadali o tamtejszych pięknych jeziorach.

Jan Prądzyński, wiceprezes Polskiego Związku Wędkarskiego w Bytowie: nasz region słynie z czystych jezior

Jan Prądzyński zaznaczył, że Kaszuby to kraina czystych jezior, w których żyje wiele gatunków ryb: - Na bieżąco obserwuję proces zarybiania wód. Z roku na rok w naszych akwenach jest ich coraz więcej. Na Pojezierzu Bytowskim można złowić karpia, lina, płoć, szczupaka, węgorza oraz sielawę, ale ją jest bardzo trudno złapać. Ta sztuka może udać się jedynie zawodowcom, którzy wykorzystują sieci. Mamy także gatunki, które żyją w górskich rzekach - pstrąga potokowego, tęczowego i źródlanego.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Janem Prądzyńskim

Grzegorz Rycko z Automobil Klub Bytów: na rynku w Bytowie mogliśmy podziwiać zabytkowe samochody

Grzegorz Rycko powiedział, że turyści oraz mieszkańcy mogli zobaczyć duże i małe fiaty, polonezy, garbusy, mercedesy i kilka pojazdów militarnych: - To w sumie dwieście „osobówek”, mieliśmy więc przekrój motoryzacji. Dopisała nam piękna pogoda. Pasją do motoryzacji zaraził mnie wiele lat temu mój tata. Wszystko zaczęło się od motorowerów i motocykli, a zakończyło oczywiście na samochodach.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Grzegorzem Rycką
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Joanna Dębna, turystka spod Warszawy: na Kaszuby przyjeżdżam od dwudziestu lat

Joanna Dębna powróciła do swojego pierwszego przyjazdu na Pojezierze Bytowskie: - Ofertę znalazłam z mężem w telegazecie. Do przyjazdu tutaj zachęciły nas jeziora i liczne wzgórza. Pierwszy nasz wakacyjny pobyt miał być trzydniowy, bo nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Tak bardzo nam się spodobało, że przyjechaliśmy tutaj jeszcze raz w te same wakacje. I tak od 20 lat regularnie spędzamy lato na Kaszubach. Uwielbiamy „zanurzać się” w tej niesamowitej przyrodzie. To jest już mój drugi dom.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Joanną Dębną
fot. Jarosław Ryfun

Katarzyna Szyca z Punktu Informacji Turystycznej w Rekowie: kaszubski frykas to jedna z naszych najlepszych potraw

Przedstawicielka lokalnego Punktu Informacji Turystycznej opowiedziała o kuchni kaszubskiej. Podkreśliła, że jedną z wyjątkowych potraw jest „kaszubski frykas”: - Podaje się go przed obiadem. Gotuje się biały ryż, dodaje słodki biały sos, który powstaje na rosole z dodatkiem cytryny czy rodzynek. Musi też być do tego kawałek kurczaka. To danie, którego nie można dostać nigdzie indziej. Poza tym są smażona gęsina z żółtą brukwią czy białą kapustą oraz czernina, czyli zupa na bazie krwi. Jest jeszcze jedno danie, które zapamiętałam z dzieciństwa, ale niestety nie potrafię go przygotować - kiszka kaszubska. Ziemniaki potarte z kaszą gotuje się w uszytych jelitach, parzone są w formie kiełbasy. Następnie kroi się wszystko w plastry i smaży na maśle lub boczku. A ze słodkości polecam drożdżówkę z marmoladą z borówek i żurawiny.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Katarzyną Szycą

Jarosław Czarnecki, krajoznawca: możecie nam zazdrościć walorów przyrodniczych Pojezierza Bytowskiego

Pierwszym gościem niedzielnego wydania „Radia Koszalin na wakacjach” był Jarosław Czarnecki - krajoznawca, przyrodnik i leśnik: - Będąc w lesie nie tylko pracuję, ale cieszę się przyrodą. Pojezierze Bytowskie ma bowiem bardzo dużo walorów. Wystarczy tylko wyjść z domu na godzinny spacer. Mamy tutaj o wiele więcej jezior niż na Mazurach. Są także piękne bukowe lasy. Warto zobaczyć również cmentarz niemieckich leśników. (...) On nigdy nie był zniszczony. Mało tego, część nagrobków z innych cmentarzy była tutaj podrzucana. Ludzie już wtedy wiedzieli, że to miejsce zachowa unikatowy charakter.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Jarosławem Czarneckim
fot. Jarosław Ryfun

Polskie Radio Koszalin na wakacjach

„Radio Koszalin na wakacjach" to projekt, w ramach którego już od kilku lat przedstawiamy najpiękniejsze i wyjątkowe miejsca w naszej okolicy. Pierwsza tegoroczna edycja również była ekscytująca. W tym roku zaplanowaliśmy jeszcze kilka wyjazdów.

Nasi dziennikarze w czwartek i piątek opowiadali o urokach Ziemi Bytowskiej, a w sobotę i niedzielę mówili o atrakcjach związanych z miastem, w którym w weekend odbyła się duża impreza - „Muzyczny Rynek”. Relacji z wyprawy można było wysłuchać na antenie Polskiego Radia Koszalin oraz na prk24.pl.

fot. prk24.pl
Czytaj więcej