fot. Małgorzata Abramowicz
Uczestnicy Światowych Dni Bursztynu wzięli udział w prezentacji średniowiecznego warsztatu bursztynnika, pokazie szlifierskim i warsztatach jubilerskich. Największe emocje wzbudziły jednak zawody w poławianiu i szlifowaniu bursztynu, które zorganizowano na plaży przy Kamiennym Szańcu.

W zabawie, mimo deszczowej aury, uczestniczyło ponad 100 osób. Jak przekazała Polskiemu Radiu Koszalin organizatorka wydarzenia Marta Staszczak z Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu, najbardziej w zawodach cieszył udział dzieci. - Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z żywicznym kamieniem - podkreśliła.

- W czasie zawodów zadbaliśmy o rozrywkową stronę tej imprezy i trochę pomogliśmy w tym, aby złoto Bałtyku znalazło się na plaży - śmiała się organizatorka. - Skarby, które udało się znaleźć uczestnikom, są dla nich nagrodą za udział w naszej konkurencji - dodała.

Bursztyn ze względu na swoją barwę i kwasowość należy do najbardziej poszukiwanych na świecie. Jednym z głównych eksporterów są rynki wschodnie, w tym Japonia i Chiny. Jak przekazał Czesław Hoc, tym bardziej cieszy fenomen tego zjawiska i fakt, że bursztyn można znaleźć w Kołobrzegu. - To jest nasze bogactwo i można powiedzieć, że stanowi to pewnego rodzaju ofertę turystyczną - mówił Hoc.

Światowe Dni Bursztynu rozpoczęły się w czwartek. Sobota była ostatnim dniem imprezy. Organizatorzy już zapowiedzieli następną edycję, która ma odbyć się na początku lipca 2022 roku.

ma/aś

Posłuchaj

Marta Staszczak z Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu Czesław Hoc, poseł PiS