fot. Arkadiusz Wilman
Pojemniki mogą powiedzieć: „dziękuję”, „tu wrzuć papier”, „tu wrzuć plastik”. W przyszłości mają również sygnalizować, że należy je opróżnić. To efekt współpracy uczelni z Fundacją „Nauka dla Środowiska”.

Urządzenie zaprojektował i wykonał Piotr Jaskulski z Katedry Inżynierii Produkcji na Wydziale Mechanicznym.


- Stworzyliśmy kosz multimedialny, którego zadaniem jest wydawanie dźwięków w momencie wrzucenia do niego odpadów. Do śmietników, które już stoją przy chodnikach i w budynkach, będzie doczepiany moduł wyposażony w głośnik i czujnik. Dzięki temu możemy wgrywać różnego rodzaju dźwięki, w zależności od życzenia klienta - powiedział Piotr Jaskulski.

Pomysł opiera się na eksperymencie, który przeprowadzono w Niemczech. W jednym z parków ustawiono kosz, który wydawał dźwięki po wrzuceniu śmieci. Dzieci zaczęły zbierać śmieci, bo uznały to za dobrą zabawę. Ta idea spodobała się Piotrowi Jaśkiewiczowi z Fundacji „Nauka dla Środowiska”.

- Główną ideą jest nakłonienie ludzi do segregacji śmieci. Chodzi o to, aby zachęcić do odpowiednich zachowań - wyjaśnił Piotr Jaśkiewicz.

Obudowy modułów wydrukowano w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej. Proces produkcji nadzorował prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dyrektor Centrum Druku 3D prof. Tomasz Królikowski.

- Zrobiliśmy około 20 elementów. Są one teraz zamontowane w różnych koszach. Wielkość głośników jest stała, więc pasują one do każdej wielkości pojemnika. Fundacja obiecała nam, że parę prototypów u nas pozostanie, ponieważ chcemy, aby ten projekt dalej się rozwijał - powiedział prorektor.

Autorzy projektu chcą przygotować kosze zasilane energią słoneczną. Takie kosze byłyby formą promocji energii odnawialnej. Miałyby też bardzo praktyczną zaletę: można by je ustawiać w miejscach, w których nie ma zasilania energią z gniazdka elektrycznego.

aw/od

Posłuchaj

Piotrowi Jaśkiewiczowi z Fundacji „Nauka dla Środowiska” Tomasz Królikowski, dyrektor Centrum Druku 3D i prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej Piotr Jaskulski z Katedry Inżynierii Produkcji na Wydziale Mechanicznym