fot. GDDKiA
Wojewoda Zbigniew Bogucki wydał zezwolenie (tzw. ZRID) na realizację ponad 19-kilometrowego odcinka ekspresowej jedenastki Zegrze Pomorskie-Kłanino. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w ciągu siedmiu dni.

„To drugi odcinek S11 od Koszalina do Bobolic z wydaną decyzją ZRID. Umożliwia ona rozpoczęcie robót budowlanych. W ciągu siedmiu dni plac budowy zostanie przekazany wykonawcy, firmie Mostostal Warszawa. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2023 roku” - poinformował szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną inwentaryzacje. Saperzy zbadają również, czy nie ma tam na przykład niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej.

W lutym i marcu ubiegłego roku GDDKiA podpisała umowy na zaprojektowanie oraz budowę trzech odcinków  S11 między Koszalinem i Bobolicami o łącznej długości 48 kilometrów. Wykonawcy przygotowali już projekty i zgodnie z terminami złożyli wnioski o wydanie decyzji ZRID. Niebawem ruszą roboty budowlane.

„W czwartek uzyskano pozwolenie na budowę odcinka Zegrze Pomorskie-Kłanino, a 21 czerwca - Kłanino-Bobolice. Na końcowym etapie jest uzyskiwanie pozwoleń na realizację odcinka Koszalin-Zegrze Pomorskie” - dodała GDDKiA.

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Odcinek Zegrze Pomorskie-Kłanino będzie rozpoczynał się za węzłem Zegrze Pomorskie. Droga będzie wiodła na wschód głównie przez tereny leśne. Następnie przejdzie na południe od lotniska w Zegrzu Pomorskim. W rejonie Darginia wybudowane zostaną parkingi i toalety.

Powstać ma także siedem wiaduktów oraz pięć przejść dla zwierząt (w tym dwa górne o szerokości 60 metrów), a także przepusty dla płazów i małych zwierząt.
red./rz