fot. prk24.pl
Zaproszenie Aleksandry Kupczyk do udziału w poniedziałkowym „Studiu Bałtyk Koszalin” przyjęli: Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski, Piotr Jedliński, prezydent Koszalina oraz Robert Jacek Stępień, zastępca prezesa WFŚiGW.

W ramach programu wsparcia gmin popegeerowskich do województwa zachodniopomorskiego trafiło 47 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz na antenie Polskiego Radia Koszalin przekazał, że pieniądze już powinny być na kontach gmin: - To bardzo ważny program. Jego inicjatorami byli posłowie naszej ziemi Paweł Szefernaker i Czesław Hoc. Pieniądze już w zeszłym tygodniu zostały wysłane na konta. Większość gmin może rozpocząć ważne dla społeczności lokalnej inwestycje.

Dzięki dotacjom będą możliwe m.in. budowy kanalizacji wraz z przyłączami oraz świetlic wiejskich, a także przebudowa dróg. - To ogromne wsparcie dla Polski popegeerowskiej. Część gmin nie miała do tej pory możliwości korzystania z dofinansowania ze względu na brak wkładu własnego - dodał Marek Subocz.

Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski

Kolejnym gościem Aleksandry Kupczyk był prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Samorządowiec mówił m.in. o inwestycjach oraz dołączeniu miasta do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W jej ramach w całym województwie ma powstać 1250 mieszkań. - Przeznaczyliśmy na ten projekt trzy miliony złotych. Pieniądze otrzymaliśmy w formie dotacji z ministerstwa. Mam nadzieję, że spółka szybko się zorganizuje i będziemy mogli już ruszyć z budową mieszkań. Na ul. Krańcowej mam działkę, na której mogłyby powstać 134 mieszkania powiedział Piotr Jedliński.


Prezydent Koszalina odniósł się również do przetargu na wyburzenie i wybudowanie wiaduktów w ciągu al. Monte Cassino: - Jest to dość skomplikowana procedura. W tym tygodniu spłyną ostatnie dokumenty i - jeśli nie będzie żadnych protestów - nastąpi wybór wykonawcy.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina

Robert Jacek-Stępień, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, przedstawił postępy we wdrażaniu programu Czyste Powietrze w regionie oraz zmiany, jakie w nim nastąpią w ciągu najbliższych tygodni.

- W naszym województwie działa program pilotażowy dla budynków wielorodzinnych. Tylko u nas od 14 kwietnia przyjmujemy wnioski zarówno od osób fizycznych, jak i wspólnot. Złożono już prawie 240 wniosków na 3,6 miliona złotych - zaznaczył.

ak/kc

Robert Jacek Stępień, zastępca prezesa WFŚiGW