fot. szpital w Słupsku
Na razie to krótkie wideo na temat nordic walking. „Zajęcia” prowadzi zespół Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka wraz ze studentami fizjoterapii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Filmiki umieszczane są na kanale szpitala na portalu YouTube.

- W czasie pandemii nasza działalność rehabilitacyjna była znacząco ograniczona. Musieliśmy uruchomić oddziały izolacyjne dla pacjentów z COVID-19. Przez pewien czas dzieliliśmy nawet pomieszczenia z oddziałem ortopedii. Staraliśmy się zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę, ale mieliśmy znacznie mniej możliwości. Jeden z naszych chorych, który wymagał rehabilitacji pocovidowej, zaproponował, aby ćwiczenia niezbędne do przyspieszenia powrotu do zdrowia nagrywać i umieszczać w internecie - wyjaśnił Damian Sendrowski, koordynator słupskiej kardiologii i rehabilitacji kardiologicznej.

Jak dodał, na razie to krótkie filmy instruktażowe na temat Nordic Walking: - To aktywność, do której przeciwwskazaniem są tylko ciężkie choroby pulmonologiczne i kardiologiczne. Ćwiczenia są proste i możliwe do wykonania w każdych warunkach. Zajęcia prowadzi zespół z oddziału rehabilitacji kardiologicznej wraz ze studentami fizjoterapii Akademii Pomorskiej w Słupsku, którzy odbywają w szpitalu praktyki.

Wkrótce pojawią się kolejne filmy instruktażowe, m.in. na temat ćwiczeń oddechowych oraz z poradami psychologa, który podpowie, jak sobie radzić ze stresem spowodowanym przebyciem ciężkiej choroby. Kardiolodzy i fizjoterapeuci czekają też na sugestie od pacjentów. - Wielu pacjentów, którzy przechorowali COVID-19, mają problemy zdrowotne. Wszystkim nie jesteśmy w stanie pomóc w tradycyjny sposób. Dlatego emitujemy filmy w internecie - dodał Damian Sendrowski.

Po wakacjach zespół kardiologów planuje uruchomić drugi kanał na YouTube, gdzie będzie pokazywał wideozapisy badań i zabiegów kardiologicznych. Jak tłumaczą lekarze, pacjenci przychodząc na oddział, „będą mogli zobaczyć, jak wyglądają procedury i na co się przygotować”. Ma to również zmniejszyć m.in. stres przed leczeniem.
jz/rz