fot. TVP Info
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce był gościem Aleksandry Kupczyk w porannej audycji „Studio Bałtyk”. W trakcie rozmowy mówił o obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i konieczności szczepienia dzieci poniżej 12 roku życia. Zalecił także, by urlop planować na terenie Polski.

Jak podkreślił dr Michał Sutkowski, sytuacja w kraju, jeśli chodzi o niską liczbę zakażeń i wciąż malejącą liczbę zgonów wywołanych koronawirusem, jest bardzo dobra. Polska jest krajem bezpiecznym i, jak zaznaczył, jest zieloną wyspą na pomarańczowej mapie zakażeń Europy.

- Korzystna sytuacja wynika z liczby przeprowadzanych szczepień oraz wysokich temperatur. Koronawirus nie lubi upałów - podkreślił rzecznik. - Kolejnym powodem jest fakt, że latem przebywamy na otwartych przestrzeniach. Jeśli natomiast jesteśmy w pomieszczeniach zamkniętych, to są one wietrzone. Stosujemy również różnego rodzaju wentylatory - wszystkie te czynniki sprzyjają spadkowi zakażeń - zaznaczył.

- W gorszej rzeczywistości możemy się obudzić w okresie jesiennym. To jest realna groźba związana z nowymi wariantami wirusa oraz ślamazarnym wykonywaniem szczepień - przekazał dr Sutkowski. -10 procent osób nie może się zaszczepić w sposób trwały lub czasowy, natomiast pozostałe 90 proc. społeczeństwa powinno to zrobić - to jest odpowiedzialność wobec zdrowia publicznego - podkreślił.

- Czwarta fala jest nieunikniona, ale może to być lekka bryza. Wiele zależy od nas. Istotne jest, czy będziemy mieli badania rekomendujące szczepienia dzieci poniżej 12 roku życia. W takiej sytuacji moglibyśmy uniknąć stosunkowo większej fali - wyjaśnił.

Dr Sutkowski zapytany o to, gdzie najlepiej spędzić wakacje, zalecił, by pozostać na terenie Polski i pomyśleć o urlopie, chociażby nad Bałtykiem. - Jeśli ktoś zdecyduje się na wakacje za granicą, musi zdawać sobie sprawę z obostrzeń epidemiologicznych obowiązujących w danym kraju - przekazał i podkreślił, że ważne jest uaktualnianie tej wiedzy, ponieważ wszelkie restrykcje ulegają ciągłym zmianom.

Rozmówca apelował również, aby przy utrzymujących się upałach nie wychodzić z domów pomiędzy godziną 10 a 16. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to powinniśmy chronić oczy stosując okulary przeciwsłoneczne, a na ciało nakładać kremy z filtrem. Powinniśmy również pić dużo wody oraz uzupełniać elektrolity.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Aleksandra Kupczyk/aś

Posłuchaj

„Studio Bałtyk”: dr Michał Sutkowski