fot. Arkadiusz Wilman
Debata, która odbyła się w piątek, dotyczyła również innowacji w służbie zdrowia oraz działań na rzecz jej poprawy.

Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że dyrektorzy szpitali wymienili się doświadczeniami dotyczącymi walki z Covid-19 i dekontaminacji powietrza: - W pomieszczeniach oddziałów szpitalnych usuwane są drobnoustroje. Placówki medyczne zaopatrywane w wysokospecjalistyczny sprzęt są znacznie bezpieczniejsze. Padły również konkrety w sprawie lecznictwa uzdrowiskowego, które jest ważną gałęzią ochrony zdrowia.


Agnieszka Pietraszewska-Macheta, p.o. dyrektora zachodniopomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia dodała: - W walce z ewentualną kolejną falą pandemii należy w większym stopniu wykorzystywać nowoczesne technologie i sprawdzone już rozwiązania, np. takie, jakie wdrożyliśmy m.in. w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Wicewojewoda Marek Subocz powiedział, że dyrektorzy szpitali dyskutowali o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć placówki medyczne przeciwko Covid-19: - Muszą być one zaopatrzone w odpowiedni sprzęt do dekontaminacji powietrza oraz taki, który będzie chronił przed drobnoustrojami.

Według Urszuli Bąkowskiej-Morawskiej z Interferie SA, lecznictwo uzdrowiskowe jest o krok od rewolucji: - Zaczniemy skupiać się na jakości, a nie na ilości. Bezpieczeństwo kuracjuszy i pacjentów jest najważniejsze. Dyskutowaliśmy również o tym, w którym kierunku powinny zmierzać uzdrowiska. W związku z pojawieniem się Covid-19 i starzenia się społeczeństwa jesteśmy o krok od rewolucji w lecznictwie uzdrowiskowym. Podmioty powinny dostać nowe role, aby mogły spełnić wszystkie potrzeby Polaków.

Piątkowa debata dotyczyła także m.in. konkursu „Inspiracje 2020”, w którym nagradzane są osoby, organizacje pozarządowe i firmy szczególnie zasłużono dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zdrowie, komfort życia oraz ochronę środowiska.

- Dużo wniosków z dzisiejszej debaty nawiązuje do pandemii koronawirusa. To kwestie czystości powietrza, używania środków do dezynfekcji i kontroli zakażeń. Dyskutujemy także o tym, jak poprawić jakość udzielanych świadczeń w placówkach. Odbywamy wizyty studyjne w lecznicach, które biorą udział w konkursie - powiedział Marek Tombarkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, który jest także przewodniczącym kapituły konkursu „Inspiracje 2020”.

aw/red.

fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

materiał Arkadiusza Wilmana