fot. Piotr Jedliński/fb
Zakłada ono wspólne inwestycje, między innymi w zakresie ochrony środowiska i komunikacji.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, podkreślił, że porozumienie dotychczas funkcjonujące jako Partnerstwo Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, sprawdziło się: - Wśród wspólnych inwestycji znajdują się te, które zgłosiliśmy do Krajowego Planu Odbudowy. Jest to m.in. przebudowa ulicy Szczecińskiej i połączenie Koszalina z drogą ekspresową S11, a także modernizacja naszej oczyszczalni ścieków. Ostatnie działania to chociażby wygodny dojazd do Manowa dla mieszkańców Koszalina ścieżką wzdłuż „jedenastki”, a także wodowanie i chrzest „Julka”.

O tym, że porozumienie będzie korzystne dla małych jednostek samorządowych, przekonuje Grzegorz Starczyk, wójt gminy Dygowo. - Program zakłada tworzenie wspólnych inicjatyw. Jesteśmy jedyną gminą w powiecie kołobrzeskim, która nie ma choćby kawałka ścieżki rowerowej. Liczymy na to, że dzięki środkom, które uda nam się pozyskać zaczniemy te zaległości systematycznie nadrabiać.

Samorządowcy potwierdzają, że wspólne projekty oznaczają m.in. ułatwienia w sięganiu po finansowanie zewnętrzne.

Do porozumienia przystąpiły następujące samorządy: Będzino, Białogard (gmina), Białogard (miasto), Biesiekierz, Bobolice, Dygowo, Gościno, Karlino, Kołobrzeg (gmina), Kołobrzeg (miasto), Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów, Siemyśl, Świeszyno, Tychowo, Ustronie Morskie oraz gmina Rymań i trzy powiaty: białogardzki, kołobrzeski i koszaliński.

kk/aj

Posłuchaj

Grzegorz Starczyk, wójt gminy Dygowo Piotr Jedliński, prezydent Koszalina