fot. Politechnika Koszalińska/Facebook
Zadaniem powołanej przez Jarosława Gowina rady, wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii jest m.in. opracowywanie i opiniowanie propozycji prawnych i organizacyjnych dotyczących Planu dla Pracy i Rozwoju. W skład rady weszły 32 osoby, w tym prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej.

- Polska może być dynamicznie rozwijającym się państwem, przyjaznym obywatelom tylko wtedy, jeżeli polityka będzie oparta na wiedzy, a między światem nauki i gospodarki będzie ścisła współpraca - powiedział Jarosław Gowin.

Polityk podkreślił, że w obrębie działań kierowanego przez niego resortu znajdują się kluczowe dla przyszłości Polski zagadnienia: - Jesteśmy w stanie szukać synergii między filarami naszego ministerstwa, czyli gospodarką i pracą tylko wtedy, jeżeli nasze działania oparte będą o dorobek polskiej i światowej nauki, a wyniki badań naukowych uda się nam przełożyć na praktykę gospodarczą i społeczną.

Prof. Danuta Zawadzka jest jedynym reprezentantem uczelni regionalnych: - Polska to nie tylko Warszawa i inne duże miasta. Właśnie w regionach tkwi ogromny potencjał rozwoju. Dla mnie ta nominacja to przede wszystkim okazja, żeby uczyć się od najlepszych. Siedzieliśmy z panem wicepremierem przy okrągłym stole, w gronie około dwudziestu osób. Kolejne zebranie odbędzie się już ósmego lipca, również w ministerstwie. Być może powstaną grupy robocze, które zajmą się konkretnymi zagadnieniami. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że rada włączy się w planowanie rozwój Polski w perspektywie następnych dwudziestu pięciu lat.

Plan dla Pracy i Rozwoju to wielowymiarowa pomoc dla biznesu zmagającego się ze skutkami pandemii. Jak czytamy na stronie resortu rozwoju, pracy i technologii jego głównymi filarami są: pomysły na tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie inwestorów, przeniesienie administracji do sieci, tworzenie przyjaznego prawa, dialog i wspólne działanie z przedsiębiorcami, związkami zawodowymi i partnerami społecznymi.

red./rz