fot. Krystian Maj/KPRM
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł PiS-u jest współautorem rządowego programu wsparcia gmin popegeerowskich. Między innymi dzięki jego staraniom premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek w Rąbinie w powiecie świdwińskim o zwiększeniu budżetu tego projektu z 250 mln do 340 mln zł.

- Nelson Mandela powiedział, że tam, gdzie bieda trwa, nie ma prawdziwej wolności. W latach 90. mieszkańcy terenów popegeerowskich słyszeli o wolności, ale nie o ekonomicznej. Wiele osób musiało kupować „na zeszyt”. Z rządem PiS można się nie zgadzać, można mieć różne poglądy, ale to pierwszy rząd, który rozpoczął dla tych ziem rewolucję godności. Ona dokonuje się poprzez realizację programu „Rodzina 500 plus”, Rządowego Funduszu Dróg, czy właśnie programu dla gmin popegeerowskich - powiedział Paweł Szefernaker.

Polityk poinformował, że gminy popegeerowskie będą mogły liczyć na kolejne wsparcie finansowe, tym razem w ramach Polskiego Ładu. W rządowym programie znalazły się strategiczne dla regionu inwestycje, m.in. budowa ekspresowej jedenastki. - Często jednak brakuje inwestycji w mniejszych miejscowościach, np. miejsc, w których mieszkańcy mogą się spotkać i integrować. Temu służy rządowy program wsparcia terenów popegeerowskich. Na przykład na budowę świetlicy w Domachowie w gminie Polanów przeznaczymy dwa miliony złotych - dodał Paweł Szefernaker.

W trakcie naboru do rządowego programu wsparcia terenów popegeerowskich od 4 stycznia do 12 lutego gminy złożyły ponad 3,6 tys. wniosków na ponad 5 mld zł. Wartość inwestycji, o wsparcie których wnioskowały, wynosiła od 50 tys. zł do 5 mln zł. Gminy mogą za te pieniądze sfinansować rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych.

- Liczba wniosków, która spłynęła w ramach naboru do programu na inwestycje dla gmin popegeerowskich, pokazuje, jak wielkie są potrzeby - zaznaczył przedstawiciel ziemi koszalińskiej w rządzie.
Podczas wizyty na Pomorzu Zachodnim premier Mateusz Morawiecki nie tylko zapowiedział zwiększenie tegorocznego budżetu programu wsparcia gmin popegeerowskich, ale też jego kolejne edycje.

red.

Czytaj więcej