fot. prk24.pl
Wiceminister zdrowia, który był w piątek gościem porannego „Studia Bałtyk, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk dodał, że być może jesienią czeka nas wzrost zakażeń koronawirusem. Jak podkreślił, wiele zależy od liczby szczepień.

- Według naszych prognoz, liczba nowych zakażeń będzie utrzymywać się na obecnym poziomie. Mam nadzieję, że w wakacje sytuacja będzie w miarę stabilna. Jesień może być dla nas niekomfortowa. Wszystko zależy jednak od liczby szczepień - powiedział Waldemar Kraska. - Zachęcam do szczepienia się. To jedyna szansa na wyjście z pandemii. (…) Osoba, która otrzyma preparat, nie trafi do szpitala w ciężkim stanie i nie umrze z powodu powikłań po zakażeniu koronawirusem - dodał.

Waldemar Kraska podkreślił, że zaszczepieni przeciw Covid-19 mogą liczyć na „bonusy”: - Certyfikat, który w lipcu zostanie wprowadzony na terenie Unii Europejskiej, zachęci Polaków do spędzania wakacji poza granicami kraju. Nie będą musieli wykonywać testów przy przekraczaniu granicy oraz odbywać kwarantanny. Na terenie naszego kraju zaszczepieni nie wliczają się do limitów. Mogą swobodnie uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Gość „Studia Bałtyk” przypomniał również, że w Ministerstwie Zdrowia powstał zespół, który analizuje mutacje koronawirusa: - Wytypowaliśmy kilkanaście laboratoriów w kraju, gdzie pobierane są próbki do dalszych badań. Z dnia na dzień wykrywamy nowe mutacje, na szczęście nie jest ich dużo. Są natychmiast raportowane do stacji sanitarno-epidemiologicznej, a zakażeni zostają odizolowani, aby nie rozsiewać nowego szczepu wirusa.

Waldemar Kraska powiedział także, że w 2023 roku w powiecie koszalińskim powstanie całoroczna baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: - O jej utworzenie bardzo zabiegali wiceminister Paweł Szefernaker i poseł Czesław Hoc. Co roku prowadzimy analizę zabezpieczenia lotniczego kraju i tutaj mamy „białą plamę”. Staramy się, aby w promieniu 60 kilometrów zapewnić dolot do chorych i poszkodowanych. Liczby wezwań i karetek z ratownikami medycznymi przemawiają za utworzeniem całorocznej bazy LPR-u. Zabezpieczamy pieniądze na budowę bazy. Chcemy, aby była nowoczesna, gdzie śmigłowiec przechowywany byłby w specjalistycznym hangarze, od razu gotowy do lotu.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia