fot. Jarosław Rochowicz
Tegoroczna edycja jest inna pod każdym względem. Po pierwsze po 15-latach festiwal odbywa się w czerwcu, a nie na przełomie lutego i marca. Po drugie liczba prelegentów oraz publiczności została mocno ograniczona – wszystko to oczywiście przez trwającą pandemię.

Bez wątpienia na szczególną uwagę zasługuje program tegorocznej edycji.

- Nigdy jeszcze nie poświęciliśmy tak dużo czasu jakiemuś jednemu miejscu, jednej przestrzeni.
Kiedy siedzieliśmy „zamknięci”, gdzieś tam w naszych gronach rodzinnych czy przyjacielskich padł pomysł, żeby w tym roku całego Włóczykija poświęcić Polsce
– powiedział Przemysław Lewandowski – dyrektor artystyczny Festiwalu.

Nie tylko publiczność cieszy się, że udało się zorganizować Festiwal, również sami jego twórcy nie kryją radości.

- Jest to pierwsze takie wydarzenie w Gryfinie, po tak długim zamknięciu - wyjaśniła Monika Drabik, dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury. - Tym bardziej się cieszymy, że możemy się spotkać z ludźmi. Cieszymy się też, że możemy się spotkać w takim czasie i w takiej przestrzeni: rzeczywistej, a nie online.

Konrad Gaworek jeden z prelegentów podkreśla, że ten Festiwal to nie tylko prezentacje i spotkania:

- Myślę, że jest to festiwal, w którym nie chodzi o zdobywanie jakichś nagród czy jakieś osiągnięcia, ale o to, żeby się spotkać. Jest to miejsce dla podróżniczej wspólnoty. Z tego, że się tu widujemy, choć raz w roku wynikło wiele przyjaźni, zawiązało się wiele grup. To jest bogactwo, nas wszystkich i świata, że możemy się uczyć od siebie i inspirować nawzajem.

Podczas imprezy będzie można spotkać się z autorami niezwykłych reportaży, obejrzeć filmy z różnych zakątków świata, a także wysłuchać ponad 70 prezentacji podróżniczych. Już jutro o 20.00 koncert zespołu Dezerter. Wcześniej m.in. spotkanie z Kasią Nizinkiewicz, która poprowadzi prezentacje pt. „Szwecja. Wędrówka w czasach zarazy”. Będzie się można również spotkać z Agnieszką Rostkowską, korespondentką polskich mediów w Turcji.

Możliwy jest jeszcze zakup pojedynczych biletów na to wydarzenie.

Włóczykij – Festiwal Miejsc i Podróży potrwa do niedzieli – a na antenie Polskiego Radia Koszalin będziecie mogli wysłuchać codziennych relacji z tej imprezy.

jr/kc


fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz

Posłuchaj

Przemysław Lewandowski – dyrektor artystyczny Festiwalu „Włóczykij" Konrad Gaworek, podróżnik Monika Drabik, dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury