fot. Tomasz Grzywaczewski
W cotygodniowej audycji „Raport” Tomasz Grzywaczewski nakreślił i scharakteryzował kwestie, które poruszyły międzynarodową sceną polityczną w ostatnich dniach. Wraz z Jarosławem Rochowiczem mówili m.in. o represjach na Białorusi, wstrzymaniu budowy Baltic Pipe oraz masakrze w Burkina Faso.

Reakcja Swiatłany Cichanouskiej na odpowiedź Polski na działania władz białoruskich

Liderka białoruskiej opozycji oceniła, że Polska, Litwa i kilka innych krajów robią, co mogą w sprawie Białorusi i powinny być przykładem dla innych państw. „Wesprzyjcie Białorusinów w walce, nie ma co czekać, bo będzie tylko gorzej” - zaapelowała.

Tomasz Grzywaczewski odwołując się do słów Cichanouskiej stwierdził, że owo wezwanie jest sygnałem pokazującym, że Polska rzeczywiście konsekwentnie wspiera białoruskie dążenia do wolności, a jednocześnie czyni to w porozumieniu z państwami naszego regionu. - Białoruska opozycjonistka, w trakcie wizyty w Polsce, spotkała się zarówno z prezydentem Andrzejem Dudą, jak i z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. To pokazuje, że Polska jest traktowana przez opozycjonistów jako bardzo poważny partner i rzecznik białoruskich interesów w Europie - wyjaśnił ekspert i dodał, że liczy, iż za wizytą Cichanouskiej pójdą kolejne dyplomatyczne i faktyczne działania.

Na razie końca walki Białorusinów o wolność nie widać. Reżim w Mińsku się umacnia, wspierany jest przez prezydenta Putina. Należy przygotować się na bardzo długi marsz i na bardzo długi proces, i dążyć do tego, by agresywny reżim w Mińsku nie stanowił zagrożenia dla naszej części Europy. Tomasz Grzywaczewski

Dania blokuje budowę Baltic Pipe

Kolejną kwestią podniesioną w „Raporcie” była duńska blokada budowy Baltic Pipe. Inwestor projektu Energinet poinformował w sobotę, że przygotowuje plan wstrzymania prac nad budową lądowego odcinka gazociągu po tym, jak cofnięto pozwolenia środowiskowe.

To nie jest tak, że Baltic Pipe nie powstanie. Pojawiły się pewne trudności i związane z tym opóźnienie, które zdarzają się również przy innych tego typu projektach. W tym momencie trzeba po prostu dążyć do jak najszybszego rozwiązania sprawy. Tomasz Grzywaczewski

- Warto pamiętać, że kraje skandynawskie mają bardzo poważne podejście do kwestii ekologicznych, którego nie powinniśmy lekceważyć. Ta decyzja jest wewnętrzną decyzją władz Duńskich. W istocie jest to spór administracyjny pomiędzy duńską administracją państwą a wykonawcą - spółką Energinet - wskazał Grzywaczewski i dodał, że w tym momencie kluczowym jest uzupełnienie dokumentacji i złożenie wyjaśnień przez spółkę, aby wznowienie prac było możliwie jak najszybsze.

Masakra w Burkina Faso. Najbardziej krwawy atak od lat

Według informacji podanych przez lokalne władze, do 160 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ataku dokonanego przez uzbrojonych napastników w nocy z piątku na sobotę.

- Ostatnie doniesienia potwierdzają, że jest to jeden z najbardziej zapalnych regionów świata. Region zdestabilizowany, w którym państwa są coraz bardziej widmowe, fikcyjne. To są obszary niszczone przez bojówki, przez organizacje terrorystyczne, przez uzbrojone bandy, gdzie regularnie dochodzi do tragicznych wydarzeń - powiedział Grzywaczewski. - Masakra w Burkina Faso poraża rozmiarem - dodał i wskazał, że w jego opinii sytuacja w tym regionie, będzie jednym z największych wyzwań, również dla Europy, w najbliższej dekadzie.

Zapraszamy do wysłuchania „Raportu” z minionego tygodnia.

„Raport” - 8 czerwca 2021 r.

jr/aś