fot. pixabay.com
Wiele osób sądzi, że wpuszczanie do łóżka czworonoga to zły pomysł. Oprócz tego, że czasami zwierzę może powodować alergie, to zabiera miejsce, porusza się i na inne sposoby teoretycznie może zaburzać sen. Nowe badanie naukowe pokazało jednak, że dzieci, które śpią z pupilem w jednym łóżku, wysypiają się równie dobrze, a nawet lepiej niż te, które śpią same. Prawdopodobnie postrzegają one zwierzę jako swojego przyjaciela, co je uspokaja.

Kwestię spania w łóżku z pupilem zbadali naukowcy z Concordia University. Swoje wnioski przedstawili na łamach pisma „Sleep Health”.

- Sen z pupilem nie wydaje się być zaburzony. Właściwie to dzieci, które często z nimi spały, wysypiały się lepiej niż te, które sypiają same - zapewniła współautorka badania, dr Hillary Rowe.

Zespół posłużył się danymi, które pochodziły z wykonanego w Kanadzie obszernego badania Healthy Heart Project, które sprawdzało powiązania między odczuwanym przez dzieci stresem, snem i rytmem dobowym. Dzieci i rodzice m.in. odpowiadali na pytania o czas i warunki snu, czy typowe zajęcia przed zaśnięciem. Dodatkowo młodzi uczestnicy przez dwa tygodnie nosili na nadgarstku urządzenie monitorujące ich sen, a przez jedną noc zapisywano ich fale mózgowe.

- Dzięki szerszym celom Healthy Heart Project mogliśmy nie tylko sprawdzić czas zasypiania i długość snu, ale także to, jak długo dzieciom zajmowało zaśnięcie, monitorować wybudzenia w nocy i jakość snu - podkreśliła prof. Jennifer McGrath, jedna z autorek publikacji.

Do przeprowadzenia badania, naukowców skłonił brak fachowej wiedzy na ten temat. Tylko kilka projektów badawczych zajmowało się wpływem zwierząt na sen dorosłych.

- Nasze wyniki wskazują, że obecność pupila nie ma negatywnego wpływu na sen. W rzeczywistości odkryliśmy, że dzieci śpiące ze swoimi zwierzakami zwykle mówiły o wyższej jakości snu, szczególnie dotyczyło to nastolatków - powiedziała dr Hillary Rowe.

Badacze wysuwają hipotezę, że dzieci postrzegają swoje zwierzęta jako przyjaciół, więc ich obecność w łóżku je uspokaja, co przekłada się na dobry sen.


PAP/aj