fot. RCKiK w Słupsku
O powodach niskich stanów magazynowych tego życiodajnego daru opowiedziała naszemu dziennikarzowi Magdalena Żynis, kierownik sekcji ds. organizacyjnych i sprawozdawczości w słupskim centrum.

- Regularnie w okresie letnim obserwujemy znaczący spadek dawców odwiedzających naszą placówkę. W tym roku zmagamy się jeszcze z kilkoma czynnikami, przez które brakuje nam krwi. Niedawno młodzież wróciła do szkół i nadrabia zaległości, a zniesione obostrzenia w każdym aspekcie naszego życia, zachęcają do korzystania z niedostępnych wcześniej form spędzania wolnego czasu. Dodatkowo w ostatnim czasie szpitale przeprowadzają więcej planowanych zabiegów, przez co zapotrzebowanie na krew drastycznie wzrosło - powiedziała Magdalena Żynis.
Nasza rozmówczyni zaapelowała na antenie Radia Słupsk do wszystkich dawców o odwiedzanie placówki szczególnie w tym trudnym okresie: - W trakcie wakacji będziemy potrzebować jeszcze więcej krwi. W tym czasie notujemy więcej wypadków komunikacyjnych, a województwo pomorskie przoduje w rankingu tych tragicznych zdarzeń.

Wszystkie aktualizacje o stanie krwi dostępne są na stronie internetowej słupskiego Centrum Krwiodawstwa, gdzie można również odnaleźć szczegółowe informacje o tym, kto może zostać dawcą krwi i jak przygotować się do tego zabiegu.
Więcej w poniższym materiale. sf/mt

Posłuchaj

materiał Sebastiana Ferensa