fot. www.pixabay.com
Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym. Po pierwsze: przechodząc przez przejście dla pieszych nie wolno rozmawiać przez telefon, po drugie: pieszy ma pierwszeństwo już w momencie, kiedy zbliża się do przejścia, a nie, jak do tej pory, kiedy na nie wkracza.

O ile ten pierwszy przepis nie budzi wątpliwości, to w tym drugim przypadku są kontrowersje.

Mirosław Kędziorski komendant Straży Miejskiej w Kołobrzegu przekazał, że mimo nowych zasad warto pamiętać o tej dotychczasowej, która mówi, że podchodząc do przejścia dla pieszych, musimy się rozejrzeć: w prawo, w lewo i jeszcze raz w prawo, i dopiero wtedy przejść na drugą stronę jezdni.

- Myślę, że stara zasada była dobra. Przyjmuję do wiadomości nowe przepisy, ale nie do końca mogę się zgodzić, że naprawdę pomogą one w utrzymaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym - powiedział komendant Kędziorski, zachęcając jednocześnie do zachowania należytej ostrożności przed wejściem na przejście dla pieszych.

Młodszy aspirant Janusz Kobylak, asystent Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu zaapelował natomiast do kierujących pojazdami, aby zbliżając się do przejścia, zmniejszyli prędkość, tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpili mu pierwszeństwa.

Jak sytuacja wygląda w zatłoczonym przez turystów Kołobrzegu, badał Mariusz Wolański.

mw/aś

Posłuchaj

Jak na zmianę przepisów w ruchu drogowym zareagowali turyści i mieszkańcy Kołobrzegu? - relacja M. Wolańskiego