fot. prk24.pl
Wiceminister klimatu i środowiska oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości, która w poniedziałek była gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Anną Popławską podkreśliła, że pieniądze z Unijnego Funduszu zostaną przeznaczone m.in. na transformację energetyczną, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich.

W poniedziałek o 11.00 prezydent Andrzej Duda ratyfikuje decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie 770 miliardów złotych z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.

- To bardzo ważne wydarzenie. Pan prezydent niezwłocznie podpisał ustawę, która trafiła do niego z Senatu. Poprzez podpisanie w tej sprawie obwieszczenia w poniedziałek zakończy proces ratyfikacyjny - powiedziała Małgorzata Golińska. - Z wytycznych Komisji Europejskiej wynika, że prawie 40 proc. pieniędzy powinno być przeznaczonych na działania prośrodowiskowe, m.in. transformację energetyczną. (…) Duża część pieniędzy trafi także do rolnictwa i na rozwój obszarów wiejskich. Liczę na to, że pieniądze z Funduszu Odbudowy „dadzą kopa” regionowi i całej polskiej gospodarce - dodała.

Za pozyskane pieniądze z Funduszu Odbudowy, powstaną m.in. farmy wiatrowe w naszym regionie. Jest już w tej sprawie pozytywna decyzja Komisji Europejskiej. - Farmy wiatrowe na morzu są potrzebne. Są chyba w najmniej „konfliktowych” lokalizacjach, a najwięcej przynoszących do systemu odnawialnych źródeł energii. Z kolei umiejscowienie farm wiatrowych na lądzie będzie dyskutowane z samorządowcami - zaznaczył gość „Studia Bałtyk”.

Polityk powiedziała także, że wyłoniono już wykonawcę obwodnicy Szczecinka: - Inwestycja będzie kosztować więcej niż pierwotnie zaplanowano. (…) Powstanie łącznika między krajową dwudziestką a S11 zamknie temat wjazdu ciężarówek do miasta. Tym samym zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców, ale i również mocno odciążymy Szczecinek pod względem środowiskowym.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, szczecinecka posłanka PiS-u