fot. KC
W niedzielę, w parafii pw. Ducha Świętego wierni zgromadzili się na uroczystej Mszy pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. W kościele została utworzona historyczna wystawa.

W bocznej nawie świątyni wystawione zostały historyczne przedmioty: tron papieski, ornat, ołtarz i klęcznik. Biskup diecezjalny w słowach homilii przypomniał, że duchowy testament i dziedzictwo Jana Pawła II są ponadczasowym wyzwaniem.

- W ten fundamentalny wymiar świętowania dzisiaj w Koszalinie, wpisane jest nauczanie, niezwykle istotne, ważne, trudne. Trudne w tym sensie, że wymagające od człowieka jakiejś reakcji. Nie da się posłuchać nauczania  Jana Pawła II z tamtej pielgrzymki  i powiedzieć: ładnie papież mówił. Nie da się tego obejść ani brzmieniem, ani formami.

1 czerwca 1991 roku Jan Paweł przybył do Polski z pierwszą pielgrzymką po upadku komunizmu. Wizytę rozpoczął od Koszalina. Hasło pielgrzymki brzmiało „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Koszalinianie chętnie wspominali dziś zdarzenia sprzed 30-stu lat.

- Pamiętam, byłem wtedy w wojsku, żołnierzem zawodowym i przygotowywałem na trasie w lasku  namiot pomocy pielgrzymom  - wspomina jeden z uczestników mszy świętej.
Inni zwracają uwagę na to jak brzydka była tego dnia pogoda, co jak podkreślali nie zmieniło tego jak uroczysty i miły był to dzień.

Bp Edward Dajczak poświęcił dziś figurę Matki Bożej sprezentowaną parafii przez Politechnikę Koszalińską. Jest to wykonana cyfrowo kopia zniszczonej przed kilkoma tygodniami figury podarowanej parafii przez byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau. Diecezjalne obchody 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II zakończą się 1 czerwca (we wtorek) Mszą Św. w koszalińskiej katedrze o godz. 18.00.

aw/kc


fot. KC
fot. KC
fot. KC
fot. KC
fot. KC
fot. KC
fot. KC
fot. KC
fot. KC
fot. KC
fot. KC

Posłuchaj

bp. Edwarda Dajczaka mieszkańcy wspominający rocznicę pielgrzymi Jana Pawła II do Koszalina