„Poznaj z nami Koszalin”: historia dworców kolejowych
Z okazji Dni Koszalina, Polskie Radio Koszalin oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie przygotowały dla mieszkańców cztery filmy opowiadające o najciekawszych miejscach w naszym mieście. Prezentujemy już ostatni z obrazów poświęcony historii dworców kolejowych.

Jak się okazuje, w dziejach miasta było ich kilka. Ilustrację najstarszego znanego budynku można zobaczyć w publikacji wydanej przez Kolej - Stargard-Koszalin-Kołobrzeg. Budynek dworca był imponujący i zdecydowanie większy od dzisiejszego. Był to obiekt z muru pruskiego i przetrwał do przełomu lat 1912/1913, kiedy został zburzony i zastąpiony dworcem nieco mniejszym, lecz murowanym.

O koszalińskich dworcach opowiadali:
  • Dorota Cywińska, kustosz Archiwum Państwowego w Koszalinie,
  • dr Kacper Pencarski, starszy archiwista Archiwum Państwowego w Koszalinie,
  • Krzysztof Urbanowicz, miłośnik historii Koszalina.
Wszystkie 4 filmy (o historii Góry Chełmskiej, Rynku Staromiejskiego i koszalińskich ratuszy, ulicy Piłsudskiego oraz o dworcach kolejowych) przygotowane w ramach obchodów Dni Koszalina można obejrzeć na stronie Polskiego Radia Koszalin w zakładce „Studio Bałtyk TV”.

Każdy odcinek składa się z komentarza historycznego, historii obiektów ukazanych w materiałach archiwalnych z zasobu AP oraz ciekawostek związanych z danymi miejscami.

Zapraszamy również do wysłuchania emisji audio na antenie PRK w dniach: 3, 10 i 17 czerwca od godziny 16.40 w popołudniowym wydaniu „Studia Bałtyk”.

Autorzy: Katarzyna Kużel, Adam Iwaszkiewicz

kk/aś

Czytaj więcej