fot. BTD Koszalin
Aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego nagrali płytę z piosenkami dla najmłodszych. Dochód z jej sprzedaży zasili konto Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Jak podkreśliła Kamila Siudowska, psycholog z Hospicjum, finansowe wsparcie pozwoli m.in. na zakup niezbędnego w terapii sprzętu medycznego: - Niestety, bardzo często sprzęt, taki jak koncentratory tlenu, czy ssaki, starzeje się, zużywa i trzeba go wymienić. Potrzebne są też środki czystości i pielęgnacyjne. Zakup tych rzeczy przez hospicjum to dla rodzin chorych dzieci ogromna pomoc. Koszty opieki są bowiem naprawdę bardzo duże.

Na płycie zatytułowanej „Pokochaj świat" usłyszeć można piosenki z bajek i baśni z repertuaru koszalińskiego teatru. Wykonują je koszalińscy aktorzy.

- Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Beata Niedziela, Katarzyna Ulicka-Pyda, Wojciech Kowalski, Piotr Krótki i Wojciech Rogowski. To sześcioro wykonawców, którzy zaśpiewali dwanaście piosenek. Jest też bonus track, pochodzący z baśni BTD, czyli „Strażniczki Magicznego Lasu”. Mowa o wierszu złego bohatera Horacego Świńskiego, brawurowo wykonanym przez Marcina Borhardta - mówi Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD.

To kolejna inicjatywa aktorów na rzecz ciężko chorych dzieci. Jak powiedział dyrektor placówki Zdzisław Deberecki, pandemia była w jej realizacji dodatkową mobilizacją: - Kiedy czas jest niesprzyjający, to tym bardziej powinniśmy pomyśleć o drugim człowieku. W trakcie pandemii wiele charytatywnych imprez nie mogło się odbyć, dlatego musieliśmy nagrać tę płytę. Jestem dumny z ludzi, którzy pracują w teatrze.

Płytę, w zamian za cegiełkę na rzecz hospicjum, będzie można dostać podczas jej premiery 6 czerwca. Towarzyszyć jej będą dwa charytatywne spektakle dla dzieci. Płytę można też wylicytować na internetowych aukcjach.

Polskie Radio Koszalin jest patronem medialnym płyty „Pokochaj świat".

Zachodniopomorskie Hospicjum dla dzieci i dorosłych opiekuje się 50 ciężko chorych dzieci na terenie całego województwa. Wspiera swoich pacjentów w ich rodzinnych domach.

ap/kc

Posłuchaj

Kamila Siudowska, z Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD Zdzisław Deberecki, dyrektor BTD