fot. Oliwia Dybza
We wtorek prezydent Koszalina, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Instytutu Pamięci Narodowej, kombatanci, żołnierze i inni mieszkańcy Koszalina uczcili pamięć bohatera m.in. II wojny światowej, zamordowanego 25 maja 1948 roku przez władze komunistyczne.

W asyście wojskowej złożono kwiaty i zapalono znicze na symbolicznym grobie na koszalińskim cmentarzu, a następnie przed pomnikiem przy ulicy jego imienia. Sebastian Kaniewski, pełniący obowiązki naczelnika Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, wspominał jego bogaty życiorys: - Wyjątkowa postać. Jego życiorysem można byłoby obdarować wielu ludzi. Może być przykładem dla każdego z nas. To było człowiek, który wykazał się bohaterstwem. Najbardziej znany jest z tego, że dobrowolnie dał się pojmać w łapance i w obozie w Auschwitz założył siatkę konspiracyjną. Przekazywał wiadomości aliantom, którzy dzięki temu dowiedzieli się, co się dzieje w obozach koncentracyjnych.

Paweł Michalak, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie przypomniał historię symbolicznego grobu rotmistrza na koszalińskim cmentarzu: - Starsza siostra rotmistrza postanowiła uczcić brata budując jego symboliczny grób. Widnieje na nim inne imię oraz daty urodzenia i śmierci, ale w ten sposób chciała uczcić swojego wspaniałego brata.

Rotmistrz Witold Pilecki to żołnierz walczący w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, konspiracji i Powstaniu Warszawskim. Katowany i torturowany podczas przesłuchań w 1948 roku, odnosząc się do traktowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, wyznał "Oświęcim to była igraszka". Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Do tej pory nie ustalono miejsca jego pochówku.

sk/ar

fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
fot. Oliwia Dybza
Czytaj więcej

Posłuchaj

Sebastian Kaniewski, pełniący obowiązki naczelnika Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Michalak, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie