fot. pixabay.com
Dbanie o bezpieczeństwo w pandemii wiązało się dla wielu z życiem w samotności. Szczególnie osoby starsze, narażone na zachorowanie, musiały izolować się od świata. Dzięki szczepieniom oraz odmrażaniu obostrzeń mogą oni wreszcie, powoli wracać do normalnego funkcjonowania i rozwijania swoich pasji.

Chcą wrócić do - jak to mówią - normalności, czyli po prostu działać. Tak, jak seniorzy z Postomina, bo jak podkreśla Teresa Rysztak, przewodnicząca Rady Seniorów i liderka Stowarzyszenia „Razem Lepiej”, ostatni rok nie był dla nich łatwy.

materiał Renaty Pacholczyk

Zdarza się, że seniorzy swój dom rodzinny zamieniają na Dom Pomocy Społecznej i właśnie tam doświadczają swojej „drugiej młodości”. Tam też rozwijają swoje pasje i marzenia - tak, jak w DPS-ie „Zielony Taras” w Koszalinie.

materiał Anny Winnickiej

Instytut Rozwoju Zrównoważonego w Koszalinie stawia na rozwój i aktywizację seniorów. W swojej ofercie placówka ma różnego rodzaju warsztaty, spotkania, pogadanki - wszystko to, czego senior potrzebuje do poszerzenia zainteresowań, odkrywania nowych pasji i dbania o swoje zdrowie. Czy seniorzy chętnie uczestniczą w zajęciach? Skąd pomysł na tematy spotkań? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedział Ryszard Zdrojewski, prezes instytutu.

materiał Tomasza Trana

Uniwersytet Trzeciego Wieku, działający przy Politechnice Koszalińskiej, nie pracował przez czas pandemii. Bardzo nad tym ubolewali słuchacze uniwersytetu, ale w trosce o zdrowie, musieli pogodzić się z tym faktem. Czy bliska jest perspektywa ponownego otwarcia uniwersytetu? - o tym Irena Ciesielska, przewodnicząca Samorządu Słuchaczy.

materiał Grażyny Preder