fot. tychowo.pl
Od stycznia 2006 roku do grudnia 2020 roku Anetta L. miała przywłaszczyć prawie 2,8 miliona złotych. 50-latka została zwolniona dyscyplinarnie przez dyrektorkę szkoły, którą następnie odwołał burmistrz Tychowa. Samorządowiec powiedział, że było to konieczne.

- Anetta L. pełniła obowiązki głównej księgowej szkoły. Nadużywając uprawnień, miała przywłaszczyć prawie 2,85 miliona złotych z budżetu placówki - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Podejrzana przyznała się do zarzutów i złożyła wyjaśnienia. - Potwierdziła, że realizowała operacje finansowe. Mówiła, w jaki sposób zacierała ślady, gdy przelewała pieniądze na własny rachunek bankowy. Przeznaczyła je na pokrycie zaciągniętych kredytów i spłatę bieżących rachunków - dodał prokurator Gąsiorowski.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli była już dyrektorka szkoły i burmistrz Tychowa Robert Falana. Samorządowiec poinformował, że sprawa wyszła na jaw po kontrolach finansowych szkoły, gdy okazało się, że brakuje pieniędzy m.in. na wypłaty dla pracowników i nauczycieli: - Pieniądze były wyprowadzane ze szkoły przelewami. Tytułowane były w różny sposób, m.in. jako: dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwrot za fakturę, pożyczka mieszkaniowa, zaliczka. Okazało się, że dochodziło również do fałszowania i ukrywania dokumentów.

Prokuratura nie zakończyła postępowania w tej sprawie. - Zdaniem burmistrza należy sprawdzić, w jaki sposób dyrektor szkoły nadzorowała główną księgową. Prokuratura Rejonowa w Białogardzie zajmie w tej kwestii stanowisko - powiedział prokurator Ryszard Gąsiorowski.

Burmistrz Robert Falana odwołał dyrektorkę szkoły: - To ona była „kierownikiem finansowym” i zatrudniała księgową. W związku z tym konieczne było jej odwołanie ze stanowiska.

Wcześniej dyrektorka szkoły dyscyplinarnie zwolniła główną księgową Anettę L. 50-letnia Anetta L. ma teraz policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe. Grozi jej do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

ak/rz

Posłuchaj

prokurator Ryszard Gąsiorowski: Anetta L. przyznała się do winy prokurator Ryszard Gąsiorowski: Anetta L. miała przywłaszczyć prawie 2,85 mln zł burmistrz Robert Falana: sprawa wyszła na jaw po kontrolach finansów szkoły prokurator Ryszard Gąsiorowski: prokuratura nie zakończyła postępowania burmistrz Robert Falana: dyrektorka szkoły została odwołana