fot. Sławomir Kamola
W sobotę, w Rezerwacie Archeologicznym „Kręgi Kamienne w Lesie Grzybnickim”, spotkali się miłośnicy historii, by jak co roku, posprzątać to miejsce. Jak powiedział Andrzej Kasprzak z Działu Archeologii koszalińskiego muzeum, to pochodzące z II-III wieku naszej ery cmentarzysko Gotów, jest wyjątkowe w skali kraju.

- To jest jedno z najatrakcyjniejszych stanowisk archeologicznych w północnej Polsce. Nie boję się tego powiedzieć. O ile gockich stanowisk mamy wiele, to zazwyczaj nie są one w żaden sposób oznaczone na powierzchni - wyjaśnił Andrzej Kasprzak.

W sprzątaniu udział brali nie tylko ochotnicy z Koszalina i okolic - na miejsce Rezerwatu przyjechały również grupy ze Słupska, czy Wałcza. Najmłodsza sprzątająca miała 2,5 roku. Pracujący przy porządkach zgodnie stwierdzili, że do tej pracy potrzebne są głównie chęci i zaangażowanie, a takie coroczne sprzątanie jest konieczne dla utrzymania Rezerwatu.

- Teren trzeba oczyścić, żeby to miejsce było dostępne również dla przyszłych odwiedzających, dla przyszłych pokoleń. W innym wypadku teren by zarósł - mówili uczestnicy akcji.

Kamienne Kręgi były nie tylko cmentarzyskiem, ale również miejscem organizowania styp, wieców i narad. Obecnie uznawane jest przez niektórych za „Miejsce Mocy”, a wytwarzana w koliskach energia ma właściwości uzdrawiające.

Wiosenne sprzątanie co roku jest okazją do inauguracji sezonu przez oddział PTTK w Boninie. W tym roku zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wspólnymi śpiewami.

Sławomir Kamola/aś

fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola

Posłuchaj

Andrzej Kasprzak z Działu Archeologii koszlińskiego muzeum Kamienne Kręgi - uczestnicy akcji