fot. Przemysław Grabiński
O tym, jak można wspierać rozwój gospodarki w Polsce - rozmawiali dziś w Pile przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina z samorządowcami i reprezentantami stref ekonomicznych.

Wszystko to w ramach konferencji programowej Porozumienia pod hasłem „Rozwój inwestycji”, która odbyła się w piątek w Pile. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii - pilski poseł Porozumienia - Grzegorz Piechowiak powiedział, że celem debaty jest diagnoza problemów i znalezienie odpowiednich narzędzi, by je rozwiązać.
- Jako Polska mamy dosyć duży bum gospodarczy - podkreślił polityk. - Zainteresowanie Polską, jeśli chodzi o inwestycje, jest bardzo duże, ale przedsiębiorcy czy to ci mniejsi, czy duzi napotykają szereg problemów. Na przykład długi czas oczekiwania na podłączenie prądu, wszystkie rzeczy związane z gazownictwem, oczekiwania na wymianę gruntów z KOWR-em.

Zdaniem Grzegorza Piechowiaka warto też zastanowić się nad uzbrajaniem terenów inwestycyjnych w Polsce w tzw. „zieloną energię”. Taki pomysł poseł przedstawił reprezentantom stref ekonomicznych.

- Ta zielona energia dziś jest priorytetem. Firmy, które chcą inwestować, mają z tego tytułu tańszą linię kredytową. Wobec powyższego chciałbym wywołać temat, żeby strefy zaczęły same inwestować na swoich terenach w zieloną energię. Oferować przedsiębiorcą czy inwestorom od razu gotowy produkt, czyli teren inwestycyjny uzbrojony w zieloną energię.

Wnioski z konferencji w Pile mają być uwzględnione w programie, który Porozumienie zaprezentuje pod koniec maja na swoim kongresie.

pg/kc


Posłuchaj

Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii - pilski poseł Porozumienia cz. 2 Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii - pilski poseł Porozumienia cz. 1