fot. UM Koszalin
Koszalin niebawem będzie świętować kolejne urodziny. Z tej okazji przygotowano sporo imprez. Sprawdźcie, gdzie warto się wybrać.

W ubiegłym roku z powodu pandemii Dni Koszalina odbyły się w trybie online. Wydarzenia były głównie transmitowane w mediach społecznościowych. Tegoroczne obchody, ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej i poluzowanie obostrzeń, odbędą się w trybie hybrydowym. Będzie można już zwiedzać m.in. muzea, przejechać się kolejką wąskotorową czy zobaczyć nowo wyremontowany amfiteatr. Formę online mieć będą natomiast spotkania z autorami i artystami. Poniżej prezentujemy pełny program imprezy.

20 maja
 • Odbędą się dwa wernisaże w Galerii Ratusz. Na pierwszym piętrze znajdzie się wystawa zbiorowa Zespołu Pracy Twórczej Plastyki, a na drugim - wystawa interdyscyplinarna Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin-Słupsk „Artyści Miastu”. Początek spotkania o 17.00.
 • Od 15.00 do 20.00 na parkingu przy amfiteatrze stać będą food trucki serwujące klasyki street foodu i dania z najodleglejszych zakątków świata.
21 maja
 • O 12.00 na YouTube i facebookowym profilu Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbędą się premiery filmików Iwony Sławińskiej z cyklu „Po śladach do… Niekryminalne historie komisariatów w opowieści Iwony Sławińskiej” (filmy publikowane będą od 21 do 23 maja o 12.00). Akcja organizowana jest z grupą Stary Koszalin-Miłośnicy. Iwona Sławińska to pasjonatka historii regionu. W filmach przedstawiła historie m.in. budynków znajdujących się przy ulicach Jedności, Krakusa i Wandy oraz Andersa. Opowieść „przewodniczki” wzbogacona będzie o archiwalne dokumenty i pocztówki udostępnione przez Zbigniewa Wojtkiewicza.
 • O 17.00 na Facebooku KBP będzie także transmitowane spotkanie autorskie z Robertem Małeckim - politologiem, filozofem i dziennikarzem, a także autorem bestsellerowych kryminałów. Małecki to laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz nagrody Kryminalnej Piły za powieść „Skaza”, a także Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za książkę „Wada”.
22 maja
 • Od 10.00 do 14.00 na Rynku Staromiejskim koszalinianie będą mogli poznać zwiastun działania artystycznego „Muzeum w drodze”. Jego autorem jest warszawski artysta Janusz Byszewski. Wraz ze swoim współpracownikiem zachęcał będzie koszalinian do udziału w akcji, która przez następne dni rozwijała się będzie w Muzeum w Koszalinie
 • O 10.00 na śródmieściu rozpocznie się gra miejska „Sprawa kryminalna Andreasa Hechta”. Została przygotowana we współpracy z Andrzejem Kuczkowskim i Komendą Miejską Policji. Miłośnicy regionu zbiorą sporo informacji o przestępcach, przestępstwach i wydarzeniach niezwykłych, które wstrząsały i bulwersowały ponad 100 lat temu mieszkańców miasta. Do udziału w grze organizatorzy zapraszają osoby powyżej 15. roku życia. Muszą one mieć telefon z dostępem do internetu i aplikacją do czytania kodów QR.
 • Od 12.00 do 22.00 na parkingu przy Amfiteatrze stać będą food trucki serwujące klasyki street foodu i dania z najodleglejszych zakątków świata
 • Od 12.00 do 18.00 będzie można zwiedzić amfiteatr. Mieszkańcy w małych grupach będą oprowadzani po obiekcie, oglądając rezultaty niedawno zakończonej modernizacji.
23 maja
 • O 10.00 Muzeum w Koszalinie inauguruje akcję „Muzeum w drodze” w przestrzeniach muzealnych. Udział w akcji na terenie muzeum wymaga zakupienia biletu wstępu na ekspozycje.
 • Od 12.00 do 22.00 na parkingu przy Amfiteatrze będą food trucki serwujące klasyki street foodu i dania z najodleglejszych zakątków świata
 • O 16:30 na Placu Teatralnym zostanie otwarta wystawa „Aktorzy koszalińscy…”. Będzie połączona z koncertem piosenek ze spektakli Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, oczywiście w wykonaniu aktorów BTD. Na placu staną także rzeźby przedstawiające aktorów. Postacie będą sprawiały wrażenie, jakby wyszły z próby. Figury ubrane będą w kostiumy teatralne.
opracowanie: rz