Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza na Noc Muzeów
Zwiedzanie terenów byłej tajnej bazy broni atomowej, prezentacje sprzętu zmechanizowanego używanego w czasach zimnej wojny w Wojsku Polskim, prezentacja broni i wyposażenia żołnierzy - tylko niektóre atrakcje Nocy Muzeów w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Impreza rozpocznie się w sobotę o 18.00, potrwa do 21.00.

- Już w sobotni wieczór uchylimy nasze wielotonowe wrota do schronu, gdzie kiedyś przechowywano broń jądrową. To pierwsza tego typu impreza po częściowym zniesieniu obostrzeń pandemicznych. Wszystkich spragnionych kontaktu z historią zapraszamy. Po miesiącach starań, prób, napraw udało nam się „odpalić” radziecki agregat prądotwórczy, który od 1970 roku zasilał ten obiekt. Dziś już wiemy, że pracuje i będziemy mogli go zaprezentować - powiedział organizator Nocy Muzeów w Podborsku dr Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Oprócz darmowego zwiedzania wnętrza byłej radzieckiej bazy broni atomowej, na gości Nocy Muzeów czekać będzie prezentacja pojazdów i broni osobistej żołnierzy z czasów zimnej wojny. - Będzie też coś dla ciała. Cały czas nasi goście będą mogli upiec sobie kiełbaski czy też słodkie pianki w ognisku, co będzie zapewne atrakcją dla najmłodszych. Przysmaki trzeba będzie zapewnić sobie we własnym zakresie - zaznaczył dr Robert Dziemba.

Obok cały czas skrywających swoje tajemnice bunkrów pojawią się rekonstruktorzy historyczni GRH Kołobrzeg i GRH Wybrzeże, którzy wcześniej uczestniczyć będą w rajdzie „Atomowa Jutrzenka" szlakami lasu w Podborsku i byłego polowego lotniska.

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku to jedyne w Polsce i Europie Wschodniej niemal w pełni zachowane miejsce, w którym w latach 1970-1989 przechowywano broń jądrową na terytorium Polski dla wojsk Układu Warszawskiego. Powstawało w latach 1967-1969 w ramach ściśle tajnego projektu realizowanego przez Wojsko Polskie. W 1970 roku kompleks przekazano armii radzieckiej. Od 2016 roku mieści się tam obiekt Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Nasi rekonstruktorzy już od kilku dni przygotowują się do rajdu i prezentacji sprzętu, co widać na naszym filmie - podkreślił dr Robert Dziemba.

Patronat nad wydarzeniem w Podborsku objęło Polskie Radio Koszalin.

kk/rz