fot. Mariusz Wolański
Przedstawiciele samorządów gmin uzdrowiskowych województwa zachodniopomorskiego zorganizowali w Kołobrzegu specjalną konferencję prasową, na której zaapelowali do rządu o pomoc w radzeniu sobie ze skutkami pandemii.

Prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska, zwróciła uwagę na dramatyczną sytuację w jakiej znalazły się zachodniopomorskie ośrodki lecznictwa uzdrowiskowego.

- Zwracamy się z apelem i prośbą, aby podjąć działania w kierunku umorzenia zaliczek wypłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na mocy umowy z Zakładem Lecznictwa Uzdrowiskowego, ponieważ sytuacja zarówno samorządów, jak i Zakładów jest w tej chwili dramatyczna - przekazała prezydent Mieczkowska.

Obecny na spotkaniu marszałek województwa, Olgierd Geblewicz, zaapelował nie tylko o umorzenie NFZ-towskich rekompensat dla ośrodków sanatoryjnych, ale też wyliczenie dla samorządów subwencji uzdrowiskowej na poziomie 2019 roku, a więc sprzed czasu epidemii.

- Wyliczenie tej subwencji w oparciu o rok 2020, w przypadku Kołobrzegu, to są miliony złotych porównywalne z budżetem jednej szkoły. Brak właściwej rekompensaty będzie się odbijał na jakości życia mieszkańców - mówił marszałek województwa.

W województwie zachodniopomorskim funkcjonuje 5 gmin uzdrowiskowych. Obok Kołobrzegu jest to Świnoujście, Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój oraz Dąbki.

mw/aś

fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański

Posłuchaj

Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu Olgierd Geblewicz, marszałek województwa