fot. Radosław Fogiel/Twitter
Wicerzecznik oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości, który był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk przyznał, że jest zaskoczony tym, iż ustawa w sprawie ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej nie będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Senatu.

W ubiegły wtorek Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie kraje członkowskie UE jest potrzebna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 miliardów złotych w ciągu kilku lat. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Projekt ustawy trafił do Senatu, ale nie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu.

- W Prawie i Sprawiedliwości wprowadzono dyscyplinę w głosowaniu nad de facto uruchomieniem ponad 770 miliardów złotych dla Polski. Decyzje w sprawie osób, które ją złamały, będą podejmowane na prezydium klubu. Trudno przewidywać reakcję Zbigniewa Ziobry i innych parlamentarzystów, którzy zagłosowali przeciw przyjęciu Funduszu Odbudowy. Ewentualni ukarani jednak raczej nigdzie nie uciekną” - powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Radosław Fogiel dodał, że nie rozumie, dlaczego projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej nie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Senatu: - Opozycja, która ma większość w Senacie, będzie robiła z całej sprawy spektakl i wrzucała poprawki niemające kompletnie nic wspólnego z ustawą, która składa się z tylko dwóch jednozdaniowych paragrafów. W pierwszym napisano, że wyraża się zgodę na ratyfikowanie decyzji o zasobach własnych UE, a w drugim - kiedy ta ratyfikacja wchodzi w życie. Dziwi to, że marszałek Grodzki tak bardzo wzbrania się, żeby zabrać się do pracy. Próbuje przedłużać możliwości uruchomienia budżetu unijnego i korzystania z tych pieniędzy przez przedsiębiorców i gminy.

Więcej w poniższej rozmowie.

red.

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Radosław Fogiel, wicerzecznik i poseł PiS-u