Podczas spotkania dyskutowano nad rolą świeckich w życiu kościoła. Swoje stanowiska wygłosili przedstawiciele duchowieństwa, środowisk katolickich oraz publicyści.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: ks. Zbigniew Woźniak z komisji ds. świeckich przy synodzie diecezjalnym, ks. Marek Żejmo - asystent kościelny Civitas Christiana, Krzysztof Ukleja z Odnowy w Duchu św. oraz red. Tomasz Rowiński - publicysta katolicki, tygodnik "Do rzeczy". - Podczas debaty zrodziły się wnioski mające pokazać, że wszyscy w Kościele jesteśmy potrzebni, każdy jest obdarowany charyzmatem i ma swoje miejsce we wspólnocie - podsumował spotkanie biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - ks. Krzysztof Włodarczyk.

- To, co najważniejsze to znalezienie złotego  środka w funkcjonowaniu świeckich i duchowieństwa we wspólnocie religijnej, jaką jest Kościół. Wciąż musimy przypominać, że jest ksiądz proboszcz odpowiedzialny za parafię, a z drugiej strony trzeba uświadamiać, że jesteśmy w Kościele nie jako widzowie,  tylko jako uczestnicy - powiedziała Katarzyna Pechman ze środowiska Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej, który zorganizował to wydarzenie. Debata była pierwszą z całego cyklu poświęconego tematyce laikatu w Kościele. Następne spotkanie zaplanowane jest na lipiec i dotyczyć będzie autorytetu świeckich świętych w polskim Kościele. W kolejnym wrześniowym zaproszeni goście będą dyskutować nad promocją polityki gender i ruchu LGBT w środowisku artystycznym.

Wczorajszą debatę, którą poprowadziła Katarzyna Pechman wraz z Małgorzatą Abramowicz - dziennikarką Polskiego Radia Koszalin, można obejrzeć na portalu internetowym Dobre Media oraz kanale YouTube.

ma/mt

Posłuchaj

Biskup Krzysztof Włodarczyk Katarzyna Pechman