fot. WOT/Facebook
Nowy batalion w Dolaszewie będzie czwartym pododdziałem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Chętni do służby już mogą zgłaszać się w szeregi terytorialsów.

Jak poinformowała ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, nowy batalion będzie nosił numer 122, a jego siedzibą będzie kompleks koszarowy w sąsiadującym z Piłą Dolaszewie. Pododdział przyjmie w swoje szeregi prawie 600 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności batalionu będzie północna część Wielkopolski. Rekrutacja już się rozpoczęła, a pierwsze szkolenie rozpocznie się 14 maja w działających już od kilku lat batalionach.

Jak zaznaczył dowódca wielkopolskich terytorialsów płk Rafał Miernik „od samego początku funkcjonowania 12. Wielkopolskiej Brygady OT zainteresowanie służbą w Dolaszewie było ogromne. Powstanie nowego batalionu to długo wyczekiwany moment”. - Województwo wielkopolskie jest rozległe, więc pokonanie trasy na szkolenie z północy na południe często zajmuje kilka godzin. W tej chwili przed Wielkopolanami z północy, którzy chcą związać swoje życie z wojskiem, a jednocześnie nie chcą pozostawiać swojego dotychczasowego życia zawodowego, otwierają się kolejne drzwi. Przyszli żołnierze będą mogli służyć blisko w swojej rodzinnej miejscowości - dodał.

O przyjęcie w szeregi mogą ubiegać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory służby wojskowej w żadnej formie, a także rezerwiści. Kryterium wieku to ukończenie 18. roku życia. Osoby, dla których będzie to pierwsze spotkanie z wojskiem, przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową. Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

Batalion w Dolaszewie będzie czwartym pododdziałem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w jej szeregach służy prawie 2 tysiące żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzić będą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp) - 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, nowopowstały 122 blp w Dolaszewie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie).

PAP/ar