fot. EPA/VATICAN MEDIA
Papież Franciszek zaapelował w sobotę o zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko Covid-19. Ochronę praw intelektualnych do tych preparatów nazwał "wirusem indywidualizmu".

W rozpowszechnionym w Watykanie przesłaniu do uczestników koncertu Vax Live w USA, na cześć osób walczących z pandemią, papież powiedział, że trzeba "porzucić indywidualizm i krzewić dobro wspólne".

Franciszek wystosował apel o "ducha sprawiedliwości, który zmobilizuje do tego, by zapewnić powszechny dostęp do szczepionek i czasowe zawieszenie praw własności intelektualnej". Potrzebny jego zdaniem jest inny model gospodarczy; "bardziej inkluzywny, sprawiedliwy, zrównoważony".

- Pandemia pogrążyła nas wszystkich w kryzysie, ale nie zapominajmy, że nie wyjdzie się z niego takim samym; wyjdziemy lepsi albo gorsi - oświadczył Franciszek.

Wskazał na konieczność "wyleczenia począwszy od korzeni", które usunie przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy. - W tych chorych korzeniach znajdujemy wirusa indywidualizmu, który nie czyni nas ani bardziej wolnymi, ani równiejszymi, ani więcej braćmi, lecz sprawia, że stajemy się obojętni na cierpienia innych - ostrzegł.- Odmianą tego wirusa jest zamknięty nacjonalizm, który uniemożliwia na przykład umiędzynarodowienie szczepionek. Inną odmianą jest to, że przedkładamy prawa rynku czy własności intelektualnej ponad prawa miłości i zdrowia ludzkości - dodał.

PAP/ar