Jak co tydzień, w sobotni poranek, goście „Studia Kołobrzeg” dyskutowali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia w mieście, regionie i kraju.

W Kołobrzegu rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji obelisku upamiętniającego ofiary mordu katyńskiego, który ma być usytuowany w centrum miasta na Skwerze Pionierów przy dębach katyńskich. O historii i okolicznościach inicjatywy rozmawialiśmy z Jadwigą Maj i Antonim Piwowarczykiem ze Stowarzyszenia Budowy Pomnika Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

rozmowa z Jadwigą Maj i Antonim Piwowarczykiem

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ze względy na pandemię miały bardzo skromny wymiar. Była msza św. w intencji Ojczyzny oraz złożenie kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Uczestników poprosiliśmy o refleksję.

obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W całej Polsce samorządy organizują punkty szczepień powszechnych. W Kołobrzegu taki punkt ruszył w środę w hali Łuczniczka. Byliśmy świadkami pierwszych szczepień.

punkt szczepień powszechnych w Kołobrzegu

Niedawno Sejm znowelizował ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Najważniejsze zapisy dokumentu wyjaśnia prawnik Edward Stępień.

rozmowa z Edwardem Stępniem

Wkrótce po długich miesiącach oczekiwania restauratorzy znowu zaproszą gości do swoich lokali. 25 maja zostaną otwarte ogródki gastronomiczne, a dwa tygodnie później będzie możliwe zajęcie 50 proc. miejsc wewnątrz lokali. Odwiedziliśmy kilka kołobrzeskich restauracji, by sprawdzić, jak przygotowują się do nowego otwarcia.

ponowne otwarcie restauracji

Niedawna zmiana na stanowisku prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej wywołała sporo zamieszania. Po wyłonieniu nowego szefa spółki wydaje się, że wszystko wraca do normy, tzn. PŻB i PŻM będą budować promy. Pojawiają się też nowe perspektywy rozwoju dla firmy. W siedzibie Polskiej Żeglugi Bałtyckiej wizytę złożył wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za gospodarkę morską Marek Gróbarczyk. Towarzyszył mu kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc.

o sytuacji w Polskiej Żegludze Bałtyckiej

Ratyfikowanie przez Sejm unijnego Funduszu Odbudowy stało się ważnym wydarzeniem dla Polski. Postawa posłów lewicy jest szeroko komentowana. W Studiu Kołobrzeg pochylili się nad tym były poseł SLD, były prezydent Kołobrzegu, obecnie radny Nowej Lewicy Bogdan Błaszczyk oraz przewodniczący klubu radnych miejskich Prawo i Sprawiedliwość Maciej Bejnarowicz.

panel samorządowy - część pierwsza

Czy możliwe jest współdziałanie ponadpartyjne na poziomie samorządu? Temat analizują radni kołobrzescy Bogdan Błaszczyk z klubu Kołobrzescy Razem i Maciej Bejnarowicz z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

panel samorządowy - część druga

O tym kto i dlaczego się "cyka" oraz o "nowym ładzie" Jarosław Banaś rozmawiał z Sebastianem Żurowskim, doktorem nauk humanistycznych (UMK), magistrem filologii polskiej (UWM), który prowadzi bloga dobryslownik.pl.

Słownik Na Fali