fot. pixabay.com
Według danych samorządu lekarskiego, w Polsce brakuje około 50 tysięcy lekarzy, w tym 20 tysięcy rodzinnych.

Tylko w I kwartale 2021 r. złożono prawie 200 wniosków o wydanie przez Okręgowe Izby Lekarskie zaświadczenia potrzebnego do pracy za granicą. Dlaczego lekarzy jest za mało, przecież nabory na studia medyczne wzrosły?

Na to pytanie odpowiedział Michał Bulsa, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej.

materiał Tomasza Trana

Z brakiem lekarzy zmaga się m.in. podstawowa opieka zdrowotna. Wojciech Szamrej, kierownik przychodni Salvita przy ul.Kolejowej w Koszalinie wprawdzie nie ma tego problemu, ale zdaje sobie sprawę z tego, że to wyjątek.

materiał Joanny Lejtan

Biurokracja, zbyt dużo godzin pracy, brak dostępu do nowoczesnych terapii - m.in. z tych powodów lekarze decydują się na emigrację. Co roku wyjeżdża ich kilkuset. - Na szczęście śmiało można powiedzieć, że to zjawisko w przypadku regionu koszalińskiego jest znikome - mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Koszalinie dr Katarzyna Krystosik-Łasecka.

materiał Renaty Pacholczyk

Na co dzień jest lekarzem, ale musi też być menadżerem, który zapewnia ciągłość usług medycznych. Dr Dorota Szpernalowska prowadzi w Szczecinku Niepubliczny Zakład Opieki „Peozet”. To druga, co do wielkości placówka medyczna zapewniająca m.in. leczenie przez lekarzy rodzinnych. Niestety także boryka się z niedoborem kadry - nie tylko lekarskiej.

materiał Mateusza Sienkiewicza

tt/jl/rp/ms/aj