fot. PAP/Marcin Bielecki
Dziś przed południem maturzyści przystąpili do obowiązkowego pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu będzie egzamin z historii muzyki, nieobowiązkowy. Historia muzyki należy do tzw. przedmiotów do wyboru.

W tym roku maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów. Do grupy przedmiotów wyboru należy m.in. matematyka na poziomie rozszerzonym. Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzony w przyszłym tygodniu we wtorek.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego służy tylko przy rekrutacji na studia.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze do zdania obowiązkowy egzaminy z języka narodowego - pisemny na poziomie podstawowym. Podobnie jak pozostali maturzyści, nie będą mieli obowiązkowego egzaminu ustnego z języka ojczystego, który w latach ubiegłych był dla nich obowiązkowy.

Egzaminy pisemne są przeprowadzane rano (początek o godz. 9.00) i po południu (początek o godz. 14.00). Po południu będą głównie egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów i z języków obcych na poziomie rozszerzonym.

Terminarz tegorocznych matur:
  • 6 maja - rano egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu - z historii sztuki,
  • 7 maja - rano egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu - z filozofii,
  • 10 maja - rano egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu - z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego,
  • 11 maja - rano egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z wiedzy o społeczeństwie,
  • 12 maja - rano egzamin z biologii, po południu - z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 13 maja - rano egzamin z geografii, po południu - z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego, zdawanych na poziomie podstawowym,
  • 14 maja - rano egzamin z chemii, po południu - z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 17 maja - rano egzamin z historii, po południu - z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 18 maja - rano egzamin z fizyki, po południu - z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 19 maja - rano egzamin z informatyki, po południu - z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym,
  • 20 maja - egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego). Rano będą egzaminy na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym,
  • 20 maja - egzaminy pisemne z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez uczniów klas dwujęzycznych.
Maturzyści, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych, przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Osoba, która nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. W przypadku więcej niż jednego niezdanego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Tegoroczny egzamin odbywać się będzie w reżimie sanitarnym.


PAP/aj