fot. www.pixabay.com
Dyrektorka Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Złocieńcu była gościem Aleksandry Kupczyk w popołudniowej audycji „Studio Bałtyk”. Do złocienieckiej placówki od wtorku przyjmowani są pacjenci, którzy wymagają opieki psychiatrycznej bądź psychologicznej po przejściu choroby COVID-19.

- Skupiamy się na skorelowaniu fizycznego stanu ze stanem psychicznym, gdyż wiele osób ma obniżony nastrój, lęki, nocami nie może spać, czuje osłabienie i brak motywacji do działania - wyjaśniła dr Giza. - W takiej sytuacji uczestniczenie wyłącznie w ćwiczeniach fizjoterapeutycznych nie przyniesie pożądanego efektu - przekazała dyrektorka placówki. Dodała, że w szpitalu prowadzona jest rehabilitacja ogólno-ustrojowa, kardiologiczna, neurologiczna i psychologiczo-psychiatryczna. Na takie rozwiązania szpitalowi pozwala odpowiednio wykwalifikowana kadra oraz lata doświadczenia.

Okazuje się, że nowatorska metoda opracowana przez ekspertów zgromadzonych wokół dr Gizy cieszy się dużym zainteresowaniem. - W ciągu tygodnia dostaliśmy wiele zapytań dotyczących naszej oferty. Pacjenci próbują do nas dotrzeć różnymi sposobami - powiedziała. - By rozpocząć rehabilitację pocovidową, Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga sporej dokumentacji: potwierdzenia podstawowych badań, jak morfologia, RTG klatki piersiowej, EKG, czy skierowania np. od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - wyjaśniła dyrektora lecznicy. - Już we wtorek do szpitala przyjechało pierwszych 5 osób, co jest dowodem na to, że dość szybko można zebrać niezbędne dokumenty - przekazała.

Indywidualny proces rehabilitacyjny rozpoczyna się od pierwszego dnia, kiedy pacjent jest badany przez lekarza przyjmującego oraz psychologa. Wystawiana jest również ocena jego stanu zdrowia psychicznego przez psychiatrę, jeśli zaistnieje taka konieczność. - Oferta jest dostosowywana do tego, czego potrzebuje dana osoba. Proces rehabilitacyjny polega na indywidualności w ocenie i dostosowaniu różnych zabiegów do pacjenta - powiedziała dr Giza.

- Naszym celem jest dotarcie do głębszych pokładów psychiki, aby po tak trudnych przeżyciach, poczuciu strachu, zagrożenia i straty, osoby miały chęć i motywację do pracy nad odzyskaniem radości życia i wiary, że zagrożenie minęło - podsumowała dr Giza.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aś

Posłuchaj

rozmowa z dr Ewą Gizą