fot. Tomasz Grzywaczewski
Warszawskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wystąpienie Joe Bidena w Kongresie oraz atak na patrol Gwardii Narodowej w Nigrze - to tematy, które poruszył Tomasz Grzywaczewski w rozmowie z Jarosławem Rochowiczem na antenie Polskiego Radia Koszalin w audycji „Raport”.

Na zamku królewskim w Warszawie odbyły się obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia o przyszłości Europy debatowali prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Tomasz Grzywaczewski przyznał, że był wzruszony tym, że w obchodach wzięli udział przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Ich historia bowiem jest związana z dziedzictwem wielonarodowej i wielokulturowej I Rzeczypospolitej.

- To właśnie w rocznicę wielkiego triumfu, który być może był krótkotrwały, ale jego dorobek cywilizacyjny trwa do dzisiaj. Myślę, że to nie był ważny moment tylko dla Polski, ale również dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Pewnego rodzaju spełnienie marzeń o jedności państw naszej części świata - powiedział.

W „Raporcie” wspomniano też o wystąpieniu w setnym dniu prezydentury Joe Bidena w Kongresie. Przywódca Stanów Zjednoczonych ocenił, że Ameryka rusza na przód w walce z koronawirusem. Dziennikarz zaznaczył, że zazwyczaj amerykańscy prezydenci, w swoim pierwszym wystąpieniu, odnoszą się do spraw bezpośrednio związanych z ich polityką wewnętrzną.

Reportażysta w rozmowie skomentował również sytuację w Nigrze, w którym zginęło 16 żołnierzy Gwardii Narodowej, a sześciu zostało rannych.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

jr/od

Posłuchaj

„Raport” (04.05.2021r.)