fot. prk24.pl
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości, który w środę był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Anną Popławską podkreślił, że przeważająca liczba parlamentarzystów „zdała egzamin dojrzałości” i zagłosowała we wtorek za przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy.
W skrócie
  • Paweł Szefernaker mówił o przyjęciu przez Sejm we wtorkowy wieczór Krajowego Planu Odbudowy.
  • Wiceszef MSWiA podkreślił, że przy KPO istotna jest współpraca rządu i samorządu.
  • Polityk Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że prawdopodobnie najwięcej pieniędzy w skali kraju trafi do Pomorza Zachodniego w ramach programu wsparcia dla gmin popegeerowskich.

Sejm we wtorek wieczorem przyjął ustawę otwierającą drogę do ratyfikacji przez Polskę Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Za zagłosowało 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej. Do naszego kraju z unijnego funduszu ma trafić 770 miliardów złotych.

- Przeważająca liczba parlamentarzystów „zdała egzamin dojrzałości”. To ważna wiadomość, że przyjęliśmy kolejną perspektywę finansową w ramach Unii Europejskiej. Wielu Polaków - także w naszym regionie, przedsiębiorców, rolników i tych, którzy chcą wyjść jak najszybciej z kryzysu pandemicznego - czeka na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - powiedział Paweł Szefernaker. - Nie rozumiem, dlaczego przeciwko uzyskaniu tych pieniędzy była część posłów, głównie Platformy Obywatelskiej. Dlaczego parlamentarzyści z naszego regionu Piotr Zientarski i Marek Hok nie zagłosowali za pieniędzmi na inwestycje w regionie? (…) PO stawia interes partyjny ponad narodowy - dodał wiceszef MSWiA.

Paweł Szefernaker podkreślił, że część postulatów samorządowców została już wprowadzona do Krajowego Planu Odbudowy, a w środę odbędą się z nimi kolejne rozmowy.

W piątek Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego ws. KPO wydała komunikat. Samorządowcy podziękowali, że większość ich poprawek do Krajowego Planu Odbudowy została przyjęta. Dzisiaj będziemy rozmawiać o wdrożeniu kolejnych uwag. (…) Jesteśmy bardzo otwarci na współpracę, ale jeśli część samorządowców z Platformy Obywatelskiej mówi „nie, bo nie”, to trudno się rozmawia. Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że w regionie koszalińskim współpraca rządu i samorządu jest na dobrym poziomie. Według niego, świadczą o tym inwestycje w Koszalinie, np. budowa nowoczesnej siedziby straży pożarnej: - To także amfiteatr, na którego przebudowę miasto pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dodatkowych osiem milionów złotych. Niebawem zostaną również ogłoszone przetargi na przebudowę wiaduktów w ciągu alei Monte Cassino oraz budowę nowego dworca PKP.

Paweł Szefernaker mówił także o programie wsparcia dla gmin popegeerowskich: - Kwotę na ten fundusz zwiększono do 340 milionów złotych w pierwszym rozdaniu. Kończy się opiniowanie wniosków przez wojewodów. Około 20 maja poznamy wyniki naboru. Myślę, że najwięcej pieniędzy trafi do województw zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Powstanie również raport opisujący największe potrzeby na terenach popegeerowskich i jestem przekonany, że będzie to wstęp do kolejnej edycji tego programu.

Wiceszef MSWiA, zapytany o to, czy plan stopniowego luzowania obostrzeń w związku z wykryciem dwóch ognisk indyjskiej mutacji koronawirusa jest niezagrożony, odpowiedział: - O 10.00 odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Przedstawione zostaną wyniki badań związanych z pierwszym poluzowaniem obostrzeń. Jestem przekonany, że na tę chwilę nie ma okoliczności, które spowodują nieodmrażanie kolejnych sektorów gospodarki.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u