fot. Arkadiusz Wilman
Oficjalne uroczystości miejskie zostały odwołane z uwagi na trwający czas pandemii. Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty oraz odbył się apel poległych.

Wieniec złożył m.in. w imieniu rządu wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, a także prezydent miasta Piotr Jedliński.

- Jest to 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niestety odbywa się we wciąż trwającej pandemii, z ograniczeniami i zachowaniem odpowiedniej ostrożności - przekazał prezydent Jedliński. - Mam nadzieję, że będziemy chętnie się szczepić, co przyczyni się do tego, że kolejne obchody świąt i rocznic państwowych będą już prowadzone z udziałem mieszkańców - dodał prezydent.


Symboliczne wieńce na plac Zwycięstwa przynieśli także reprezentanci różnych środowisk. Uroczystościom przyglądało się kilkudziesięciu mieszkańców Koszalina. Jak podkreślali, przybyli tu z przyjemnością, by złożyć pod pomnikiem kwiaty. - Niestety pandemia przeszkodziła nam w tak pięknym spotkaniu, dziś obchody są bardzo skromne i ciche - mówił jeden z przybyłych mieszkańców. - Ale radość jest w naszych sercach - to jest najważniejsze - podkreślił uczestnik uroczystości.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument ten był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej.

aw/aś

fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja - prezydent Piotr Jedliński Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uczestnicy Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja